Вести

 • Македонија 18.02.2014 15:41

  Метео

  Подрачјето на Македонија и понатаму ќе се наоѓа под влијание на јужно воздушно струење, така што и утре нѐ очекува сончево време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува и слаб до умерен ветер од јужен правец.

  За подетални информации...

 • Економија 18.02.2014 15:23

  Дојче телеком сериозен во намерата го преземе Телеком Словеније

  Дојче телеком е сериозен во намерата да го купи мнозинскиот удел во Телеком Словеније, пишува еминентниот германски весник „Ханделсблат“, повикувајќи се на владини извори во Словенија, пренесува порталот
 • Македонија 18.02.2014 15:23

  Испреплетканост во „Шпион“

  Двајца поранешни вработени во МВР и еден лекар обвинети за уцена и изнуда во случајот „Шпион“ ја дадоа својата одбрана јавно. Иако постојат аудио снимки што тајно ги направил првообвинетиот Марјан Ефремов тие негираа дека припаѓаат на група која го уценувала докторот Бобан Пешиќ.

 • Македонија 18.02.2014 15:13

  Венизелос очекува помош од Николиќ за името

  Според Евангелос Венизелос, кој е во Белград на средби со српскиот државен врв, претседателот Томислав Николиќ можел да помогне во надминувањето на разликата околу името со Македонија, јавува постојаниот дописник на МРТ од Србија.

 • Македонија 18.02.2014 15:05

  Македонски манифест:не треба додворување

  Ова е ставот на членовите на Македонскиот манифест во пресрет на посетата на Евангелос Венизелос, грчкиот шеф на дипломатијата  на Република Македонија в четврток, во рамките на турнејата низ земјите од Западниот Балкан.

 • Економија 18.02.2014 14:27

  Кромберг и Шуберт добива нови соседи во „Жабени“

  Германската компанија Кромберг и Шуберт во зоната „Жабени“ годинава очекува да проработат и првите соседи. Во фабриката за автомобилски кабли веќе четири месеци се произведуваат БМВ-модули за Мини Купер и X-1. Наскоро очекуваат работа и за Мерцедес и Ауди.

 • Македонија 18.02.2014 13:49

  Бесими: Посетата на Венизелос е конструктивен чекор

  Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими во Центарот за европски политики во Брисел имаше обраќање за „Европската иднината на Македонија – Перспективите и предизвиците“. 

 • Македонија 18.02.2014 13:39

  Лекови ќе се продаваат и на бензински и во продавници

  Од денеска заинтересираните сопственици на продавници и бензиски пумпи со дозвола од Министерството за здравство ќе можат да продаваат лекови што не одат на рецепт.

 • Македонија 18.02.2014 13:38

  Монографии на Пере Тошев и Апостол Петков

  Промовирани нови монографии од едицијата “Дејци”.

 • Македонија 18.02.2014 12:56

  Грк шверцувал античка монета од Македонија

  Античка монета, откриена е на скопскиот аеродром Александар Велики, при претрес на грчки државјанин, кој имал намера да отпатува со лет за Виена.

Pages