Вести

 • Свет 15.11.2013 16:18

  Секавање за загинатите војници на ЈНА во Вуковар

  Измина уште една година, 22 по ред , откако  во последната балканска војна во минатиот век, за време на крвавата  дезинтеграција  на  сојузната  југословенска држава ,   не по своја вина  животите  ги загубија  млади момчиња од Македонија,  војници на поранешна ЈНА.  По тој повод    Здружението 

 • Македонија 15.11.2013 15:57

  Фирми на Заеви во аферата со краставиците

  Во скандалот  со 35 тони  краставици затруени со пестициди стојат  фирми на Заеви  пишува интернет порталот Нетпрес . Краставиците, во моментот на бербата  содржеле пестицид  во доза дури 5 пати над дозволените граници.

 • Македонија 15.11.2013 13:34

  Омразата се шири како вирус

  На меѓународната конференција за политичката и меѓурелигиската толеранција, што се одржа во МАНУ, главна проценка на соговорниците е дека, во современата дигитална ера нетолерантноста се шири со енормна брзина. Толерантноста мора да прерасне во универзална општочовечка дејност.

 • Македонија 15.11.2013 13:16

  Кили доби година затвор

  Една година затвор за производство на марихуана гласи пресудата за познатиот актер Кирил Поп Христов.

 • Свет 15.11.2013 12:56

  Апсење во повеќе земји

  Канадската полиција разбила голем меѓународен синџир на детска педофилија.  Уапсени се 348 педофили, од повеќе земји. Меѓу уапсените  имало учители, доктори и свештеници. Уапсени се голем број луѓе чија професија им дозволувала да бидат во близок контакт со деца.

 • Македонија 15.11.2013 11:59

  Нови градби за земјоделско земјиште

  Според законот новите капацитети на нивите ќе мораат да ги задоволат строгите критериуми.
   
 • Свет 15.11.2013 11:20

  Венизелос: Проширувањето не е приоритет на грчкото претседателство со ЕУ

  Проширувањето и Западен Балкан, кои беа Солунската агенда, не се приоритет на претседателството, во смисла дека настаните се движат, изјави грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.
 • Свет 15.11.2013 11:15

  „Обамакеар“ одложена за една година

  По бурните реакции од американските граѓани Претседателот Барак Обама објави дека неговата здравствена реформа попозната како Обамакеир ќе биде одложена за една година.

 • Македонија 14.11.2013 22:27

  Загина работник при изградба на „Мериот“

  Милисав Михајловски роден 1965 година паднал во незаштитен  отвор од 9-от кат на зградата и загинал на лице место. Бил вработен во фирмата Дими Монт. Несреќниот работник работел на менување цевки за да се стават во отвор за вентилација широк  квадратен метар.

 • Свет 14.11.2013 16:15

  Малта ке продава пасоши и државјанства на странци

  Малетешкиот парламнет одлучи  да продава   малтешко државјанство за 650 илјади евра на трети земји . Според планот на премиерот Џозеф  Маскат  на оваа островска земја  за кратко време   ке се зголеми буџетот   и тоа за 30 милиони евра.

Pages