Вести

 • Македонија 06.12.2013 14:22

  Груевски на средба со Ромпуј

  Премиерот Никола Груевски, во понеделник (9 декември) ќе престојува во еднодневна работа на Брисел при што ќе има средба со претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј.
 • Македонија 06.12.2013 14:06

  Спречен шверц со девизи

  Царинските службеници на граничен премин Табановце, спречија обид за нелегално изнесување од државата на 70.300 американски долари.
   
 • Македонија 06.12.2013 13:32

  Ресенското јаболко оди во Дубаи

  Ресенското јаболко  го најде својот пат до Дубаи . Бизнисмени од оваа земја регистрираа фирма во Македонија и откупија земјиште за изградба на откупно дистрибутивен центар . Во првата фаза инвестицијата ќе чини пет милиони евра и ќе донесе 100 нови вработувања .

 • Свет 06.12.2013 13:27

  Силно невреме во Европа

  Во силното невреме што ги погоди Велика Британија, Германија, Полска, Австрија и скандинавските земји загинаа 9 лица. Сообраќајот беше во целосен хаос во речиси целиот дел од западна Европа, а освен авиосообраќајот, запрени беа и возовите и траектите.

 • Економија 06.12.2013 13:23

  Израелски бизнис во овошни насади

  Министерот за странски инвестиции Џери Наумоф и Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо  Димовски , денеска се сретнаа со претставници од компанијата НИР од Израел, која се занимава со производство и преработка на земјоделски производи.

 • Економија 06.12.2013 12:31

  Поддршка за стопанството

  Многу компании ги користат повеќето програми на Влатата со кои се поддржува производството, а се поголема е заинтересираноста и за ИПАРД програмата.

  Вицепремиерот за економски прашања Пешевски вели дека така капацитетите можат да се зголемат и до седум пати за само неколку години.

 • Македонија 06.12.2013 09:51

  Tракторите мора да се регистрираат

  До 1-ви Јули 2014-та година сите трактори ќе мора да имаат техничкиот преглед. По завршувањето на рокот за легализација на скоро 20 000 трактори следи нивната регистрација.  Најголем број на барања се поднесени во Тетово,Битола и во Струмица.

 • Свет 06.12.2013 09:46

  Подготовки за Божиќ

  Во главниот град на Соединетите американски држави се чувствува Божиќната атмосфера. Градот е украсен со Новогодишни украси, а пред Конгресот е поставено Божиќното дрвце.

 • Македонија 06.12.2013 09:39

  Проблеми со греењето во училиштата

  Неколку години наназад училиштата во Општина Струга немаат греење или пак поради заштеда на постоечките количини наставата се одвива со скратени часови. Причина за ваквите состојби се нивните блокирани сметки каде вкупниот долг изнесува над 2 милиони евра, потврдуваат од Општина Струга.

 • Свет 05.12.2013 23:23

  Светот тагува по Мандела

   Јужноафриканците со солзи, свеќи и молитва го испраќаат својот сакан Мадиба. Но не му се лутат што ги напушти. Направи многу за нив, за земјата и за целиот свет, се бореше за нив до последно.

Pages