Вести

 • Македонија 19.11.2013 09:31

  Ке се приватизираат и парцели на индустриски објекти

  Цената важи и за дворното  место до 500 квадрати .За поголеми парцели ке се пресметува согласно местоположбата и општината . Ќе се отуѓува со непосредна спогодба . И земјиштето под индустриски објекти што е во државна сопственост ке се приватизира.

 • Свет 19.11.2013 09:29

  Торнада од синока беснеат во Сад

  Серија торнада зафатија  најмалку  10 сојузни американски  држави, поради што  властите   прогласија високо ниво на опасност.

 • Македонија 18.11.2013 15:07

  Автобусите со снимачи и со контрола на безбедноста

  За да се сведат на минимум инцидентите во автобусите на ЈСП фирмата почнала постапки за набавка на снимачи кои ќе го забележат секој инцидент, објави директорот  Мишо Николов.

 • Свет 18.11.2013 14:06

  Пронајдени телата на сите загинати

  Грешка на пилотот и техничка грешка е најверојатно причината за падот на авионот Боинг 737 во Казањ, кога загинаа сите 44 патници и 6 членови на екипажот. Авионот полетал од московскиот аеродромот во Домодедово и експлодирал при вториот обид да слета на аеродромот во Казањ.

 • Свет 18.11.2013 12:10

  Регионален шеф на руската безбедносна служба ФСБ загина кај Казан

  Покрај синот на престедателот на Tатарстан, во авионската несреќа кај Казан, загина и регионалниот шеф на руската безбедносна служба ФСБ. Симптоматично е што авионот во воздух се претворил во огнена топка пред да ја допре пистата.

 • Економија 17.11.2013 20:51

  Со фискални до стан и автомобил

  Со  наградна  игра  Министерството  за  финансии  во  соработка  со  Државната  лотарија  ќе  ја  подобрува  фискалната  дисциплина .Првото  коло е  на  30  декември .

 • Македонија 17.11.2013 20:25

  Марш за семејството на родителите и децата

  Давид и Дамјан се седум месечни близначиња. Нивната мајка вели напорно е истовремено да се чуваат две бебиња, но задоволството е големо. Дојдоа да го подржат маршот за многудетно семејство

 • Свет 17.11.2013 20:07

  Кој да и се спротивстави на неаполската мафија?

  Неаполци посилни од дождот, но не и од неаполската мафија. Десетици илјади излегоа на улиците во италијанскиот град  за да стават крај на ,, неаполска Камора“ која со децении депонирала тони токсичен отпад меѓу Рим и Неапол.

 • Македонија 17.11.2013 15:12

  Смелоста на криминалците не познава граници

  Во поранешните хангари на АРМ во близина на Скопско Визбегово  откриена е голема количина на обувки за кои се претпоставува дека се илегално внесени во Македонија. Станува збор за околу 18 000 чифта од најразлични брендови.

 • Македонија 17.11.2013 13:59

  Феномените и ретките болести

  Израелскиот професор Цви Ларон од Тел Авив е феномен. Живее со  синдромот кој го носи неговото презиме и се карактеризира со џуџест раст. Тој сепак има нормална височина, но дел од органите му се помали од вообичаено. Вели, не се знае точниот број на луѓе во светот со овој синдром.

Pages