Забава

 • Сцена 05.03.2018 12:45

  „Обликот на водата“ триумфираше на Оскарите

  „Обликот на водата“ на мексиканскиот режисер Гиљермо дел Торо доби оскар за најдобар филм. Беше номиниран во 13 категории, а доби четири награди.  Фантастична романтична драма за една немоќна жена која се вљубува во мистериозно водно суштество, заробено во владина лабораторија.

 • Здравје 26.02.2018 17:08

  Умереното консумирање кафе позитивно влијае на нашето здравје

  Универзитетот Саутемптон објави анализа за влијанието на кафето врз нашето тело, заснована на повеќе 200 трудови.

  Имено, истражувачите дојдоа до заклучок дека умереното пиење кафе не претставува опасност по здравјето, а три до четири филџани дневно дури може да имаат и позитивен ефект.

 • Сцена 26.02.2018 17:06

  „Ролинг Стоунс“ летово на турнеја низ Европа

  Пионерите на рок-ен-ролот, „Ролинг Стоунс“ ги објавија датумите на мини-турнејата што ја планираат за годинава низ Европа, односно главно во Велика Британија.

  Во манири на вистинска рок ѕвезда, која веќе 55 години е на естрадата, Кит Ричардс истакна дека за нив „нема застанување“.

 • Сцена 14.02.2018 11:39

  Принцот Вилијам ќе биде кум на свадбата на неговиот брат Хари

  Се е речиси подготвено за претстојната британска кралска венчавка на актерката Меган Маркл и принцот Хари. Свеченоста ќе се случи на 19 мај, а британските медиуми на секој можен начин доаѓаат до деталите околу прославата.

 • Здравје 14.02.2018 11:37

  Какаото го намалува ризикот од инфаркт кај жените во постменопауза

  Секојдневното конзумирање на какао ја намалува крутоста на артериите кај жените во постменопауза и ризикот од срцев удар, покажуваат резултатите од најново истражување на Универзитетот во Токио.

 • Технологија 14.02.2018 11:34

  Феjсбук попопуларен меѓу повозрасната популација

  Социјалната мрежа Феjсбук станува се попопуларна меѓу повозрасните лица, покажува неодамнешно британско истражување.

 • Здравје 07.02.2018 17:20

  Овошните киселини ги бришат брчките

  Киселините од овошјето, пред се од јаболките и цитрусите, како и од киселото млеко и виното, ги отстрануваат мртвите клетки од кожата, ја задржуваат влагата и ја враќаат свежината.

 • Технологија 07.02.2018 13:20

  Лансиран автомобил во вселената

  Ракетата „Фалкон Хеви“ е успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида. Овозможува носење исклучително тежок товар, а потенцијално и човечки екипаж на месечината и на Марс. Ракетата е во сопственост на приватната компанија „Спејс Икс“ на милијардерот Илон Маск.

 • Здравје 23.01.2018 11:56

  Стресот предизвикува проблеми со помнењето

  Шведско истражување покажало дека стресот има сериозно негативно влијание врз менталното здравје, и може да предивика сериозни, хронични проблеми со помнењето.

 • Технологија 23.01.2018 11:54

  „Амазон“ отвори прв супермаркет без каси

  Американскиот технолошки гигант „Амазон“ во Сиетл отвори прв супермаркет без каси.
   
  Продавницата „Амазон гоу“ користи камери на плафонот и електронски сензори за идентификација на секој купувач и следење на производите што се ставаат во кошничката.
   

Pages