Забава

 • Стил 30.12.2016 11:15

  Португалија ќе биде најпопуларна дестинација во 2017 година

  Исланд беше популарна дестинација во 2016 година, Тајланд една година порано, а во 2017.ќе биде година кога сите ќе посакаат да ја посетат Португалија.

 • Технологија 28.12.2016 11:22

  Фејсбук отсега нуди можности за организирање онлајн забави

  Технологијата одамна ги преброди физичката оддалеченост и зонско-временските разлики. Денес, и во моментите кога не сме со блиските, можеме на најразлични начини да комуницираме со нив.

 • Сцена 28.12.2016 11:20

  Почина актерката Кери Фишер

  Глумицата Кери Фишер, која е најпозната по улогата на принцезата Леја во оригиналниот серијал филмови „Војна на ѕвездите“, почина вчера на 61-годишна возраст, соопшти портпаролот на нејзиното семејство, Сајмон Холс.

 • Технологија 26.12.2016 12:31

  Десет најчесто поставувани прашања на Гугл во 2016 година

  Кога станува збор за најпопуларниот пребарувач на светот, Гугл, слободно можеме да кажеме дека му се обраќаме во врска со речиси сите прашања кои ги имаме.
   
  Гугл направи листа на 10 прашања на кои најчесто биле барани одговор во 2016 година. 
   
 • Сцена 26.12.2016 12:28

  Проблеми со срцето - причина за смртта на Џорџ Мајкл

  Британската поп ѕвезда Џорџ Мајкл почина од срцева слабост, изјави денеска неговиот менаџер Мајкл Липман.

  Пред таа изјава, лондонската полиција ја оквалификува смртта на пејачот како „необјаснета, но не и сомнителна".

  Џорџ Мајкл почина синоќа на 53-годишна возраст.

 • Здравје 26.12.2016 10:33

  Посетата на концерт го намалува стресот

  Овогодишното британско истражување покажа дека слушањето на концерт во живо може значително да го намали стресот.

  Во истражувањето учствуваа 117 возрасни испитаници кои присуствувале на концертот на американскиот композитор Ерик Витакер.

 • Сцена 26.12.2016 10:31

  Почина Џорџ Мајкл

  На 53-годишна возраст, од засега неутврдени причини, почина светски познатиот музичар Џорџ Мајкл.

 • Сцена 19.12.2016 12:28

  Почина холивудската актерка За За Габор

  На 99-годишна возраст, од срцев удар почина холивудската актерка со унгарско потекло За За Габор. Неколкудецениската кариерата ја почна во педесеттите години на минатиот век, и играше во над 70 филмови.

  Меѓу попознатите се „Мулен руж“, „Лили“, „Орсон Велс“, „Допирот на злото“.

 • Здравје 13.12.2016 13:52

  Филџан чај дневно може да спречи срцеви болести

  Според американска студија, лица кои секојдневно пијат филџан чај имаат 35 отсто помал ризик да добијат срцев удар или некоја друга кардиоваскуларна болест во текот на животот.

 • Технологија 02.12.2016 13:17

  Вирус за „Андроид“ нападнал над еден милион корисници

  Компанијата за кибербезбедност, „Чек Поинт Софтвер Текнолоџис“ соопшти дека е откриен опасен вирус за мобилниот оперативен систем „Андроид“, којшто досега веќе влегол во профилите на повеќе од еден милион корисници.

Pages