Забава

 • Сцена 23.02.2014 15:51

  Се сними разгледницата за Евровизија

  „Таму кај што припаѓам“  почна да се врти во етерот. На Македонската телевија, во „Хит на месецот“, целата јавност вчера имаше можност ја слушне песната што оваа година ќе не претставува на Евровизија.

 • Сцена 22.02.2014 23:12

  Претставена евровизиската песна „Таму кај што припаѓам“ на Тијана

  Македонската Радио Телевизија во вечерашното издание на музичкото шоу „Хит на месецот“ ја претстави евровизиската песна „Таму кај што припаѓам“, со којашто Тијана Дапчевиќ ќе ја претстави Македонија на 59-тото издание на Изборот на песна за Евровизија.
   
 • Сцена 21.02.2014 22:23

  Почна снимањето на евровизискиот спот

  „Значи голема чест, големо задоволство, и воопшто чест што се претставува еден таков народ, јас не се претставувам себе си и песната, ја претставувам цела Македонија и сите што се во не

 • Технологија 21.02.2014 19:24

  Смартфон со 3Д сензори од „Google“

  Сензорите на уредот вршат над 250.000 3Д мерења во секоја секунда и ја ажурираат својата позиција во реално време.

 • Технологија 21.02.2014 19:17

  „Детектор за лаги“ на социјалните мрежи

  Идејата на софтверот Pheme е да ги одвои шпекулациите и лагите од вистината, а истражувачите велат дека тоа можат да го направат со лоцирање на твитови и постови, да ја проценат нивната искреност и да се пријават резултатите во реално време.

 • Сцена 21.02.2014 13:10

  Хит на Месецот – промоција на евровизиската песна „Таму кај што припаѓам“

  Во сабота со почеток во 21 часот и 30 минути, Македонската Радио Телевизија во специјално издание на музичкото шоу "Хит на месецот" ќе ја претстави евровизиската песна "Таму кај што припаѓам", со којашто Тијана Дапчевиќ ќе настапи на 59-тото издание на Изборот на песна за Евровизија.

 • Здравје 19.02.2014 14:11

  Опасности од употреба на аспартам

  Аспартамот е вештачки засладувач кој се користи како замена на шеќер.

 • Здравје 19.02.2014 14:07

  Несакани дејства на сојата

  Сојните растенија, при одгледувањето се прскаат со хемикалии, кои содржат високо количество на пестициди и придонесуваат за  поголемо токсично оптоварување во организмот. Понатаму, обработката на алуминиум од сојните продукти, може да ги оштети бубрезите и нервниот систем.

 • Здравје 19.02.2014 13:31

  Совети за откажување од цигари

  Верувајте во себеси. Верувајте дека можете да се откажете. Помислете на некои од најтешките работи кои сте ги направиле во својот живот и сфатете дека ја имате храброста и одлучноста да ги откажете цигарите.

 • Здравје 19.02.2014 13:25

  Како љубовта влијае на организмот

  Допаминот е хормон кој создава чувство на пријатност. Поради него, на пример, коцкарите чувствуваат задоволство во игрите на среќа, поврзан е со земањето на дрога, но и – со чувството на љубов.

Pages