Забава

 • Технологија 16.02.2014 19:44

  Кои се првите 10 луѓе со „Фејзбук“ профил?

  Секој корисник на Facebook има идентификациски број, ID кој се добива во текот на регистрирањето.

  Интересно е тоа што иако бил прв на страната, Марк Зукерберг не е под идентификациски број 1. 

 • Здравје 16.02.2014 19:37

  Знаеме ли колку шеќер содржат нашите омилени пијалоци?

  Експертите од Светската здравствена организација препорачуваат дека мажите не треба да конзумирааат над осум лажички или 32 грама шеќер дневно, додека за жени се доволни шест лажички или 24 грама шеќер дневно.

 • Технологија 14.02.2014 11:45

  Јапонски Ракутен го презема Вајбер за 900 милиони долари

  Ракутен, една од најголемите јапонски интернет компании, денеска соопшти дека ќе ја преземе познатата апликација за мобилни пораки и телефонирање, Вајбер, за 900 милиони долари.

 • Сцена 12.02.2014 14:31

  “Југоисточна Европа во Париз” ќе го претстави Балканот во Франција

  Фестивалот на кинематографиите од Југоисточна Европа по четврти пат ќе се одржи во периодот меѓу 27 и 30 април годинава. Настанот ќе се одвива во престижниот културен центар„’Entrepôt“, во Институтот за ориентални јазици и цивилизации.

 • Сцена 11.02.2014 16:10

  Сигет фестивал ќе го декорира Островот на слободата

  „Дизајнирајте го Островот на слободата, изработете скулптура, инсталација или декорација која ќе биде интересен елемент на овогодишното издание на Сигет фестивал“, стои во повикот на еден од најдобрите музички фестивали во светот.

 • Стил 11.02.2014 13:10

  Совети за организирање на домот

  Несесерот за шминки не е секогаш најдобриот начин за чување на средствата за разубавување. Многу попрегледно би било доколку ги наредите на магнетна плоча (ќе треба да залепите мали магнетчиња и на секое парче шминка).

 • Здравје 11.02.2014 12:59

  За и против за вегетаријанската исхрана

  Добро испланираната вегетаријанска диета може да ги исполни сите потреби на луѓе од сите возрасти, па дури и на деца, како и бремени жени и доилки.

 • Здравје 11.02.2014 12:44

  Престанете да се жалите и почнете да живеете

  Престанете да се жалите дека немате доволно време за себе и станете еден час порано.Ако спиете  седум часа ноќе  и работите осум часа секој ден ,сепак имате уште шеесет и три часа слободно време секоја недела да ги направите сите оние нешта што сакате да ги направите .Ако не сте исполнети или сре

 • Сцена 10.02.2014 15:50

  Калимеро во 3Д формат

  Цртаната серија која своевремено беше ултра популарна наскоро ќе биде емитувана во 3Д формат.
   
 • Сцена 10.02.2014 14:41

  Техно подиум и енергија во Скопје

  Скопјани го сакаат техното. Доказ за тоа беше многубројната публика која изминатава сабота во редици чекаше за да влезе во просториите на спортскиот центар „Борис Трајковски“. А таму, вистински спектакл.

Pages