Здравје

Блог вести

 • Здравје 16.04.2014 11:39

  Слабеење после породувањето

  Времето за здраво слабеење по породувањето е од три месеци до една година по породувањето, а мајките кои во тој период не го изгубат вишокот кои го добиле за време на бременоста, имаат поголем ризик од висок крвен притисок, дијабетес и срцеви заболувања.

 • Здравје 11.04.2014 12:21

  Куркума-Индијски шафран

  Ова растение посебен третман има во Ајурведската медицина во препаратите за лечење на дијабетис, болести на дишните патишта, крв и крвните садови, разни кожни забо

 • Здравје 11.04.2014 12:19

  Кантарион-природен лек

  Најмногу се берат цветовите и листовите на кантарионот, бидејќи тие содржат и најмногу лековити својства.Кантарионот се бере за време на цветањето (во мај и јуни).

 • Здравје 10.04.2014 14:18

  Дајте им среќа на другите, така ќе ја добиете и својата

  На 50 луѓе им бил даден по еден балон, на кој имале задача да го испишат своето име. Потоа сите балони ги собрале во една просторија
  Секој од учесниците имал по 5 минути да го пронајде балонот со своето име, но никој не успеал во тоа.
   
 • Здравје 10.04.2014 11:32

  Болка што доаѓа од никаде-фибромијалгија

  Луѓето со фибромијалгичен синдром (ФМС), во основа се физички здрави. Светската здравствена организација (СЗО) го третира ФМС како болест, која не може да се лекува. Наместо тоа, поединци мора да научат да се справат со болката.

 • Здравје 10.04.2014 11:03

  Синдром на ноќно хранење

  Преку различни истражување научниците стигнуваат до заклучок дека причина за NES - синдром на ноќното исхрана - е кршење на хормоналниот ритам, што води до промени во работата на биолошкиот часовник, а тоа значи и промена на размената на материите.Основниот третман на синдромот на ноќната исхрана

 • Здравје 09.04.2014 12:45

  За долг живот, јадете Гоџи бери

  Ако сакате да дочекатe длабокa старост, да сте здрави и да изгледате млади, рецептот е еден - поткаснувајте дури помалку од егзотичниот плод гоџи бери, велат од лечител.
   
 • Здравје 09.04.2014 12:03

  Маска од моркови делува како ботокс

  Доколку на лицето сте забележале нови брчки и траги на замор, направете одлична маска против брчки во домашни услови. Освен тоа што е економична, нејзиниот ефект е скоро еквивалентен со прочуениот ботокс.
   
 • Здравје 08.04.2014 10:47

  Употреба на масло од тиква

   Помага во лекување при заболување на простата кај мажите, проблеми со уретарните заболувања, го успорува процесот на артериосклероза, превенција на инфаркт и мозочен удар, го ублажува реуматоидниот артритис, ја намалува количината на холестерол и триглицериди во крвта, помага во спречување на за

 • Здравје 07.04.2014 10:29

  Совети за здрави и тонирани раце

  Пиењето вода може да ви помогне да ја намлите телесната тежина и да направи да изгледате послабо.

Pages