Здравје

Блог вести

 • Здравје 06.03.2014 08:49

  Совети за пролетно чистење на организмот

  Започнете го денот со топла вода со лимон за да го исчистите организмот од токсини. Овој древен рецепт за убавина е едноставен начин да го прочистите телото и дополнително да го хидратизирате.

 • Здравје 04.03.2014 13:01

  Колку е важен цинкот за организмот

  Ако на организмот му недостасува цинк постои можност за појава на срцеви заболувања,автоимуни заболувања ,карциноми или дијабетес.Лошата исхрана и неспособноста на организмот да го апсорбира цинкот со одминување на возраста често води до недостаток на тој минерал.Овој минерал води до дефицит води

 • Здравје 03.03.2014 10:55

  Храна што ја ублажува болката

  Лососот е преполн со есенцијални масни киселини, особено со омега-3 масни киселини, кои помагаат во намалувањето на воспаленијата во организмот, а на кои се должат најголем дел од болките. Не сакате риба?

 • Здравје 03.03.2014 10:47

  Кога имате постојани кошмари

  Според најновите медицински истражувања, луѓето коишто викаат и стенкаат во текот на сонот имаат поголема склоност за развивање Паркинсонова болест од оние што мирно спијат.Ова е заклучено откако се утврдил

 • Здравје 01.03.2014 10:41

  Утрински секс за поубав ден

  По утринскиот секс ќе ве заплисне нов бран на енергија. Стручњаците пресметаа дека нивото на енергија наутро се зголемува, двојно по утринското водење на љубов.

 • Здравје 28.02.2014 15:17

  Како да се ослободите од утринската укоченост

  Доколку имате болки во грбот и нозете, кои главно се појавуваат од премногу седење или голем физички напор, постои целосно природно решение за овој проблем.
   
 • Здравје 27.02.2014 16:14

  Занемарувачки знаци кои што укажуваат на сериозна болест

  СЕТИЛО ЗА МИРИС

  Слабеење на сетилото за мирис може е знак кој укажува на почеток на Алцхајмерова болест. Промените се случуваат во нервните завршетоци во внатрешноста на носот и  се поврзани со одредени делови од мозокот, кои пак се поврзани со оваа болест.

  НОКТИ

 • Здравје 27.02.2014 13:17

  Велосипедот го подобрува здравјето

  Возењето велосипед е одлично за обликување на телото. Забавно е, а и доста корисно ако сакате да потрошите неколку калории.

 • Здравје 27.02.2014 13:10

  Првите денови од животот на детето

  Во текот на бременоста лошата исхрана, пушењето, алкохолот, лекарствата и стресот, освен што влијаат на мајчиното здравје, можат да остават последици и врз долгорочното здравје на детето.Тој период може трајно да влијае на се, од шанси за развивање дијабетес или срцев удар во постари години, како

 • Здравје 26.02.2014 15:48

  Хомеопатските вакцини алтернатива за конвенционалните

  Хомеопатијата е терапевтска метода која го применува „законот на сличноста“ и корис ти медицински супстанци во многу мали количества. Тие бесконечно мали дози се немерливи со истражувачки инструменти.

Pages