Здравје

Блог вести

 • Здравје 01.07.2015 12:31

  Природен начин за белеење на забите

  Оние кои сакаат да имаат холивудска насмевка, но без користење на хемикалии и третмани кои се штетни за забите, сега можат по природен пат да ги избелат со помош на кокосово масло.

 • Здравје 26.06.2015 11:23

  Овошните киселини ги бришат брчките

  Киселините од овошјето, јаболките и цитрусите, како и од киселото млеко и виното, ги отстрануваат мртвите клетки од кожата, ја задржуваат влагата и ја враќаат свежината.
   
 • Здравје 18.06.2015 08:37

  Симптоми кои предупредуваат дека телото ви е полно со отрови

  Во човековиот организам секојдневно се натрупуваат токсини. Ги внесуваме преку исхраната, дури и воздухот, а ги има толку бидејќи поради неправилната исхрана и недоволна физичка активност не можат сами да се исфрлат.
   
 • Здравје 05.06.2015 15:44

  Најчести грешки кои ги правиме при изложувањето на сонце

  На сите ни е добро познато дека ултравиолетовите зраци се најсилни во периодот од 11 до 17 часот и дека во тоа време треба да се избегнува директното изложување на сончевата светлина.
 • Здравје 28.05.2015 11:56

  На бремените жени им се препорачува вежбање

  Германските здравствени експерти почнаа со поддршка на Владата да спроведуваат јавна кампања, со која бремените жени се повикуваат на вежбање. 
   
  Тие на бремените жени им препорачуваат да не ја намалуваат физичката активност кога ќе добијат на тежина.
   
 • Здравје 12.05.2015 13:49

  Засладените пијалоци го намалуваат стресот

  Превработените луѓе кои посегнуваат по засладени пијалоци повеќе немаат причина за грижа на совеста поради таа честа навика, бидејќи американските научници утврдија дека тие пијалоци помагаат при намалување на стресот.
   
 • Здравје 29.04.2015 13:56

  Лимоновиот сок е добар за организмот

  Лимоновиот сок го забрзува метаболизмот, го стимулира губењето на килограмите и превентивно влијае на мастите кои се таложат.

  Тој е заслужен и во борбата против здравствените проблеми. Цитрусот ја намалува жедта и зголемената температура.

 • Здравје 14.04.2015 11:35

  Хроничниот замор официјално станува болест

  Синдромот на хорничен замор, болест на модерното време, би можел наскоро да добие ново име и критериуми за дијагностицирање на болеста. Тоа значи дека сите оние кај кои ќе се дијагностицира дека страдаат од овој синдром ќе можат да се лекуваат со специфична терапија и да имаат оправдување за от
 • Здравје 30.03.2015 13:37

  Како да ги спречите пролетните алергии?

  Пролетните алергии се честа и непријатна појава, и ретко можат да се излекуваат на природен начин, но сепак е можно нивно спречување.
   
  Сите кои имаат проблеми со пролетните алергии можат да ги олеснат симптомите со пририоден напиток.
   
 • Здравје 09.03.2015 15:09

  Правилното дишење ја ублажува нервозата

  Експертите предупредуваат дека мозокот е орган на кому му е потребно три пати повеќе кислород од останатите, па ако не го добие, го црпи од останатите органи, за да не остане „гладен“.
   

Pages