Криминални парцели

Меѓусебни обвинувања

Обвинителството отвори истрага за парцелите за коишто случај отвори финансиската полиција. Случајот ги зовре страстите меѓу партиите...

Повеќе
Месна индустрија

20% поскапи месни преработки

Од 5-ти јуни домашните месни преработки ќе бидат 20 проценти поскапи, ако Владата не им излезе во пресрет...

Повеќе
Дипломатија

Османи во Киев

Северна Македонија го поддржува предлогот за доделување на кандидатски статус за членство во ЕУ на Украина – ова му го порача Османи на колегата Кулеба. Еу треба да се прошири за земјите од западен Балкан...

Повеќе
Воен конфликт

Силен руски напад

Источна Украина под силен непријателски оган. Жртви во последните напади во Харков. САД се подготвуваат да испратат моќни ракетни системи во Украина. ..

Повеќе
  • На граѓаните им се заканува поскапување на струјата за 10 проценти поради малверзации на дел од општините, коишто направиле трошок од 30 милиони евра.. Локални самоуправи за да си ги намалат сметките, формирале јавни претпријатија преку кои струјата за улично осветлување ја обезбедуваат по цена за домаќинствата. Ова зголемување не ги опфаќа пресметкиите за трошоците на енергетските компании кои се уште не се ниту разгледани. Новата цена на струјата ќе важи од јули...