Политика

Македонија доби нова влада

Мицкоски е 13-тиот премиер. „За“ гласаа 77 пратеници, „против“ беа 22 пратеника од СДСМ и од Левица. Мицкоски и неговите соработници денеска ќе седнат на фотелјите во зградата на „Илинденска“...

Повеќе
Свет

Смртоносни напади во Дагестан

Најмалку 15 полицајци биле убиени синоќа кога вооружени напаѓачи отвориле оган врз синагога, православна црква и полициска станица во рускиот севернокавкаски регион Дагестан.

Повеќе
СДСМ

Внатрепартиски избори

Членството на СДСМ се пребројува, рокот за регистрација истекува денеска. Досега пријавени над 20 илјади за гласање за нов лидер на партијата...

Повеќе
Здравство

Голгота за пациентите

За онколошките пациенти дијагностиката и снимањето се голем проблем. За ПЕТ скен чекаат и по две години. Време кое за нив значи живот …

Повеќе
  • Овој зеленчук има многу малку калории, но содржи многу нутритивни вредности. За што сè е добро да јадете краставица?

    Хидратација

    Краставицата се состои од 95% вода, па затоа се одлични за хидратација, особено во текот на летото. Не само што содржи голема количина на вода туку и содржи хранливи состојки како што се магнезиум и калиум.

    Кожа