Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 25.11.2013 16:24

  Победата над Игокеа, можна пресвртница во сезоната

  Му требаше време на МЗТ Скопје да се прилагоди на растргнатоста на два колосека, го влечеа надолу постојаните повреди коишто му го скусуваа ростерот, резултатите не беа според желбите, далеку се од ланските дострели... Сепак, делчињата од мозаикот почнуваат да се местат.

 • Кошарка 22.11.2013 16:31

  На ред е Игокеа

  Недоволното искуство од играње тешки натпревари на два фронта, екипата на МЗТ Скопје го плаќа со порази, но и со серија повреди. Со биланс од три победи и пет порази металците утре ќе го пречекаат полуфиналистот од минатата сезона во Јадранската лига Игокеа.

 • Кошарка 22.11.2013 15:31

  Струмица го брани „Парк“ од Вардар

  Осмото коло во Првата кошаркарска лига носи неколку интересни пресметки, воведната е во Струмица каде што истоимената екипа ќе го пречека Вардар од 17 и 30 со пренос на Првиот програмски сервис на Македонската телевизија.

 • Кошарка 21.11.2013 16:01

  Антиќ „резервист“ против Детроит

  Иако против шампионот Мајами постигна рекордни 12 поени откако е во дресот на Атланта, Перо Антиќ ноќеска не одигра ниту секунда против Детроит. Тимот на македонскиот кошаркар победи со 93-85 и сега е петти во источната конфереција со седум триумфи на 12 натпревари.

 • Кошарка 31.10.2013 15:33

  Шампионот Мајами победи на отворањето од новата НБА сезона

  Шампионот во НБА лигата Мајами ноќеска на првиот натпревар од новата сезона постигна победа на домашен терен против Чикаго со 107:95
   
  Натпреварот беше решен во првото полувреме, кога втората четвртина „жешките“ ја добија со 37:18. 
   
 • Кошарка 21.10.2013 12:31

  Антиќ постигна четири поени на домашен терен

  Првиот настап во дресот на Атланта на домашен терен Перо Антиќ го заврши со четири поени за нецели 22 минути колку што мина на теренот. 
   
 • Кошарка 14.10.2013 11:25

  Гечевски најкорисен играч во 3.коло од АБА лигата

  Центарот на МЗТ Скопје Аеродром, Тодор Гечевски со освоени 39 индексни поени го доби признанието МВП на 3.коло од регионалната кошаркарска АБА лига. 
   
 • Кошарка 09.10.2013 11:49

  Антиќ без минутажа во победата над Шарлот

  Македонецот Перо Антиќ остана на клупата за резерви на вториот натпревар од претсезоната на неговиот тим. 
   
  Атланта победи на гостувањето кај Шарлот со 87:85 (33:27; 20:21; 19:18 и 15:19). 
   

Pages