Свет

Самит Г-7

Групата седум најразвиени во Гармиш Партенкирхен го запреа увозот, за да се спречи финансирањето на воената машинерија на Путин, коментира Бајден...

Повеќе
Евроинтеграции

Спротивставени ставови

ВМРО-ДПМНЕ бара да се објават записниците од разговорите водени за францускиот предлог. Од СДСМ повторија: не отстапуваме од македонските црвени линии...

Повеќе
Воен конфликт

Напади во Киев

Русија повторно го нападна Киев. Повеќе експлозии одекнале во станбена населба во украинскиот главен град...

Повеќе
Свет

Протести во САД

По одлуката на Врховниот суд, почна затворањето на клиниките за абортус во САД. Во поголемите градови, масовни протести и нереди...

Повеќе
  • Руското злато е новиот адут на западните земји при санкционирањето на војната во Украина. Кремљ инкасира речиси 16 милијарди долари годишно со извозот на драгоцениот метал. Групата седум најразвиени во Гармиш Партенкирхен го запреа увозот, за да се спречи финансирањето на воената машинерија на Путин, коментира Бајден. Пријателско гушкање на доскорешните лути ривали, Макрон и Џонсон во Гармиш...

  • На најновото рангирање на ФИФА македонската селекција денеска е на 64-тото место што е за две позиции полош пласман од претходниот ранкинг. Причина поразот од Грузија и ремито со Бугарија во Лигата на нации во која нашите фудбалери запишаа и две победи над Гибралтар.