Останати спортови

Блог вести

 • Несторовски каратист на годината, Стојановски реизбран за претседател

  Карате федерацијата на Македонија последниве неколку години се етаблира како една од водечките спортски организации и во земјава, препознатлива и во меѓународните организации. Синоќа беа прогласени најдобрите во 2015 година, во која одново беа остварени завидни резултати.

 • Доминација на Превц!

  Немаше и не можеше да има чудо или несреќен сплет на околности, па Петер Превц се радува на триумф на „Четири скокалници“. На последниот денешен настан во Бишофсхофен, Превц влезе со 19.7 поени предност пред најблискиот конкурент Германецот Северин Фројнд.

 • Хиршер спречи хет-трик на Кристоферсон

  Хиршер победи првпат сезонава и го презеде врвот во Светскиот куп во алпско скијање. Кристоферсон не оствари хет-трик , но се уште е на чело во техничката дисциплина.

 • Прва победа во кариерата на Норвежанката Лосет

  Иако десет сезони се натпреварува во Светскиот куп, норвешката скијачка Нина Лосет на 26 години ја оствари првата победа. По третото место во Оре и второто во Куршевел, Лосет триумфираше на слаломот во италијанска Санта Катерина којшто беше замена за загрепско Сљеме.

 • Стартува 37-от Дакар

  37-то рели Дакар почнува денеска со официјалното претставување на учесниците во Буенос Ајрес,а првата етапа ќе се вози утре од Росарио до Виља Карлос Паз во должина од 632 километра со специјал од 227 километри.

 • Петер Превц доминантен во Гармиш

  Откако 2015 ја заврши како лидер во генерален пласман, Превц триумфално ја почна 2016 година на култната Олимписка скокалница во Гармиш Партенкирхен и го презеде водството на традиционалната турнеја.

 • Спортска личност за 2015 - Кире Лазаров

  Ја испраќаме и спортската 2015-та. Беше богата, инспиративна, исполнуваше желби, уриваше надежи. Но ќе ја паметиме. Во нашата спортска меморија ќе останат неколку големи достигнувања. Ракометарките на Вардар беа трети во Европа. Македонските одбојкари играа финале во Европската лига.

 • Победи на Свиндал и Гут во натпреварите од Светскиот куп

  Светскиот куп во алпско скијање влегува во се позасилен ритам. Норвежаните доминираа и ги освоија сите места на подиумот во денешниот Супервелеслалом, кој се одржа во Италијанскиот зимски центар Вал Гардена.
 • Футсал селекцијата ќе настапи на квалификациите за С П

  Репрезентацијата на Македонија во футсал отпатува во Бари каде што ќе настапи во квалификациите за СП што ќе се одржи во Колумбија следната година. Според распоредот, Македонија задутре во првото коло ќе игра со домаќинот Италија, која објективно е главен фаворит на турнирот.

 • Доделени 13-то ноемвриските признанија

  Денот на ослободувањето на главниот град надополнет и со 70 годишниот јубилеј на Сојузот на спортови на Скопје традиционалчно беше повод за доделувањето на 13-то ноемвриските награди и признанија на заслужни спортисти и спортски работници кои оставиле белег на годината што изминува,но и во децени

Pages