Останати спортови

Блог вести

 • Триумф на Превц за водство во Светскиот Куп

  Словенецот Петер Превц триумфираше на средната скокалница во Сапоро и уште по првиот од двата викенд-натпревара го презеде водството во генералниот пласман на Светскиот Куп во скијачки скокови.

 • Кикс на Хиршер, славје на Нојројтер

  Германецот Феликс Нојројтер славеше на ноќниот слалом во Кицбил. Точно четири години по првиот успех на оваа патека, тој ја забележа седмата победа во најтехничката дисциплина, а вкупно осма во кариерата.

 • Хефл-Риш доминантно пред Вајраjтер

  Германката Марија Хефл-Риш триумфираше на спустот во Кортина Д’Ампецо. Ден по второто место во супервелеслалом, таа славеше на патеката „Олимпија Деле Тофане“, остварувајќи ја третата победа сезонава во најбрзата дисциплина, а вкупно 27-ма во кариерата.

 • Ристевски: Подготвен сум за четири трки во Сочи

  Антонио Ристевски, Дарко Дамјановски и Марија Коларовска, дефинитивно  е спортското трио, кое ќе ја претставува Македонија на Олимписките зимски игри во Сочи.

 • Гергл најбрза во Кортина

  Елизабет Гергл продолжува со извонредните настапи во Светскиот куп. По спуст триумфот во Алтенмаркт, 32 годишната Австријка ја изнајде победничката линија на супервелеслаломот во Кортина.

 • Биатлонците првпат и во мешана штафета

  На Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Сочи, првпат во еден спорт мажите и жените ќе се натпреваруваат едни со други и едни покрај други.

 • Екипно натпреварување и во уметничко лизгање

  Почнувајќи од Сочи, нова страница во олимписката историја ќе почне да испишува и спортот којшто во минатото го карактеризирала многу драма, но само во поединечна или во конкуренција на двојки. Отсега натаму и уметничкото лизгање ќе понуди завидна доза на екипна привлечност.

 • И девојките ќе скокаат!

  Натпреварувачките во скијачки скокови ја имаа најголемата лоби-група за вклучување во олимписката програма. По долготрајна битка за рамноправност, тие ќе дебитираат во Сочи и тоа со натпревар на помалата, 100-метарска скокалница.

 • Виртуозниот Рони О, Саливен

  Онака како што го започна... надмоќно, резултатски супериорно снукер-великанот Рони О, Саливен го заврши 40-от Мастерс. Суверено тој владееше во финалната сеанса, со 10:4 го совлада големиот ривал Марк Селби.

 • Ристевски со А-норма за Сочи?

  Точно 19 дена има до свеченото отворање на Зимските oлимписки игри во Сочи. Македонија речиси сигурно би требало да има и втор натпреварувач што ќе настапи со олимписка А-норма.

Pages