НБА

Денвер го продолжи договорот со Малоун

14.11.2023 14:50

Малоун минатата сезона му ја донесе првата шампионска титула на Денвер во историјата, а тимот предводен на паркетот од српскиот центар Никола Јокиќ и оваа сезона стартуваше многу добро со осум победи и само два порази по воведните десет натпревари.

Актуелниот НБА првак Денвер го продолжи договорот со тренерот Мајкл Малоун (52), објави синоќа ЕСПН. Малоун ќе стане еден од најплатените тренери во лигата, не прецизирајќи за колку долго е продолжена соработката.

Малоун минатата сезона му ја донесе првата шампионска титула на Денвер во историјата, а тимот предводен на паркетот од српскиот центар Никола Јокиќ и оваа сезона стартуваше многу добро со осум победи и само два порази по воведните десет натпревари.

Малоун седна на клупата на Денвер пред сезоната 2015/16.