Здравје

Мандарини - вкусен и здрав десерт

23.01.2024 12:52

Мандарините се популарно цитрусно овошје делумно поради нивниот силен, сладок вкус. Тие имаат репутација дека се генерално послатки од портокалот.

Мандарините се популарно цитрусно овошје делумно поради нивниот силен, сладок вкус. Тие имаат репутација дека се генерално послатки од портокалот. Ова ги прави вкусен, здрав десерт.

Како и сите цитрусни овошја, мандарините се богати со витамин Ц. Тие исто така имаат умерено количество на витамин А, со 100 грама мандарини кои ви обезбедуваат приближно 14 проценти од дневниот препорачан внес на витамин А. Вкусни се, мирисаат убаво и ни обезбедуваат 80% од потребната дневна доза на витамин Ц.

А за да искористиме сè што ни нуди ова овошје, треба да јадеме околу седум мандарини секој ден. Мандарините помагаат во борбата против лошиот холестерол и го штитат срцето. Пектинот го спречува покачувањето на нивото на шеќер во крвта, а со тоа и чувството на глад, па затоа им се препорачуваат на сите кои сакаат да го симнат вишокот килограми. Со разградување на бета-каротенот се синтетизира витаминот А на кој можеме да му се заблагодариме за кадифената кожа.

Витаминот Ц го стимулира производството на колаген, па придонесува за намалување на брчките. Мандарината ѝ дава на кожата младешки изглед и ѝ овозможува хидратација. Мандарината е особено корисна во негата на мрсната кожа, бидејќи клучните масла од ова овошје го контролираат лачењето на себум и ги чистат затнатите пори.

Ова масло има и антисептично дејство, ги „убива“ бактериите и ги спречува воспаленијата, а слично дејство има и сокот од мандарина. Белиот дел од кората содржи голема количина на пектин, влакно што го намалува холестеролот и ги задржува корисните бактерии во цревата.