Јадете наут за баланс на организмот

23.04.2024 13:35

Како и други мешунки како што се грав, грашок и леќа, наутот е ценет за неговата висока содржина на протеини и влакна...

Наутот или леблебијата содржи неколку клучни витамини и минерали кои имаат корист за здравјето на луѓето. Како и други мешунки како што се грав, грашок и леќа, наутот е ценет за неговата висока содржина на протеини и влакна.

Наутот содржи железо, фосфат, калциум, магнезиум, манган, цинк и витамин К. Сите тие витамини ќе придонесат за градење и одржување на коскената структура и сила.

Истражувањата покажаа дека луѓето со дијабетес тип 1 кои консумираат исхрана богата со растителни влакна имаат пониски нивоа на гликоза во крвта и тип 2 дијабетес може да се подобри на шеќер во крвта, липиди и нивоата на инсулин.

Поради високиот процент на растителни влакна, калиум, витамин Ц, витамин Б-6 наутот е добар за поддршка на здравјето на срцето. Наутот содржи значителни количини на влакна, кои помагаат во намалување на вкупниот износ на холестерол во крвта, а со тоа се намалува ризикот од срцеви заболувања.

Поради високата содржина на влакна, наутот помага за здрав дигестивен тракт. Диететските влакна се општо признати како важни фактори во контрола на телесната тежина и олеснување во дигестивниот систем. Овие соединенија зголемуваат ситост и го намалуваат апетитот, што ве прави да се чувствувате сити подолго време и со тоа намалувате на вкупниот внес на калории.