Кошарка

Кошаркарите на МЗТ Скопје со победа над Пелистер

25.05.2024 21:10

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром и по трет пат беа подобри од Пелистер со резултат 78:67 во финалната серија од Првата македонска лига за конечни 3-0...

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром и по трет пат беа подобри од Пелистер со резултат 78:67 во финалната серија од Првата македонска лига за конечни 3-0 и вкупно 11 шампионско одличје во историјата. Уште еднаш, крунисувањето е во Битола, каде екипата од Аеродром по петти пат по ред стигна до трофејот.

Битолчани одлично го отворија третиот меч од финалето, за четири минути од играта поведоа со 13:14, нешто потоа имаа и 15:18. Но, до крајот на првото полувреме, МЗТ Скопје Аеродром направи пресврт. Не само што ја стигна стартната негатива, туку првата четвртина гостите од Скопје ја решија во своја корист (20:18).