Барди поради повреда ги пропушта натпреварите со Хрватска и со Чешка

28.05.2024 10:55

Истегнување на лигаментите на зглобот на десното рамо е повредата здобиена на мечот од последното коло во турското првенство која го спречува македонскиот репрезентативец да биде дел од подготовките и контролните натпревари кои следуваат.

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Енис Барди поради повреда заработена на последниот натпревар за својот клуб Трабзонспор, не е во можност да игра на натпреварите против Хрватска и со Чешка.

Истегнување на лигаментите на зглобот на десното рамо е повредата здобиена на мечот од последното коло во турското првенство која го спречува македонскиот репрезентативец да биде дел од подготовките и контролните натпревари кои следуваат.

Барди веќе ја започна рехабилитацијата, но за жал не е во можност да биде дел од тимот на Македонија за натпреварите на 3. јуни во Ријека против Хрватска и на 10. јуни против Чешка во Храдец Кралове, соопшти ФФМ.

Селекторот Благоја Милевски не планира да повикува дополнителен фудбалер како замена за Енис Барди.

 

Фото: ФФМ