Ракомет

Македонските ракометари на СП стартуваат против Унгарија

29.05.2024 22:47

Познат е распоредот на натпревари на македонската репрезентација, во првото коло ќе стартува против Унгарија на 15-ти јануари...

Познат е распоредот на натпревари на македонската репрезентација, во првото коло ќе стартува против Унгарија на 15-ти јануари.

Два дена подоцна противници ќе ни бидат Холандија, а на 19 јануари ќе играме против Гвинеја. Најдобрите македонски ракометари на Светското првенство 2025 ќе играат во групата „Д“ заедно со Унгарија, Холандија и Гвинеја.

Нашата селекција своите мечеви од прелиминарната фаза, ќе ги играат во Вараждин што е одлична можност овој хрватски град, повторно биде исполнет со голем број македонски навивачи.