Верстапен не е подготвен да се натпреварува на Ле Ман

30.05.2024 13:47

Како причина, трикратниот шампион во Формула 1 го наведе контроверзниот систем за изедначување на хиперавтомобилот - рамнотежа на перформансите што покрена прашања меѓу учесниците и гледачите.

Актуелниот светски шампион во Формула 1, Мак Верстапен сè уште не сака да се трка на 24 часа Ле Ман.

Како причина, трикратниот шампион во Формула 1 го наведе контроверзниот систем за изедначување на хиперавтомобилот - рамнотежа на перформансите што покрена прашања меѓу учесниците и гледачите.

Во трките на издржливост не се работи само за вас, туку треба да работите заедно со соиграчите и да го пронајдете вистинскиот компромис за поставките. Затоа внимателен сум и комуницирам околу ова прашање. Во моментов мислам дека е рано за мене учество на трка во Ле Ман, изјави Холанѓанецот.