Разоткриен двојниот живот на Бил Козби

18.09.2014 18:47

Еден од најпочитуваните американски комичари, Бил Козби важи семејниот човек и омилен ТВ татко, меѓутоа, се чини, дека легандарниот „доктор Хакстабл“ водел двоен живот.

Во својата нова книга „Cosby: His Life And Times“, поранешениот уредник на „Њузвик“, Марк Витакер открива некои помалку познати и денес веќе помалку заборавени детали од биографијата на овој ветеран на комедијата.

Еден од најпочитуваните американски комичари, Бил Козби важи семејниот човек и омилен ТВ татко, меѓутоа, се чини, дека легандарниот „доктор Хакстабл“ водел двоен живот.

Во својата нова книга „Cosby: His Life And Times“, поранешениот уредник на „Њузвик“, Марк Витакер открива некои помалку познати и денес веќе помалку заборавени детали од биографијата на овој ветеран на комедијата.

- Во неговата резиденција на источниот брег водел семен живот, но штом ќе доајдел во Лас Вегас работите се менувале, пишува Витакер и додава дека актерот ноќите ги минувал во друшто на познати „свингери“ и „Плејбој“ зајчици во вилата на Хју Хефнер.

Но, тоа не е се. Авторот се заинтересирал и за љубовниците на познатиот комичар и вонбрачното дете кое тој го имал со една од нив.

Козби своевремено ги демантираше овие натписи, но во интервју со Ден Радер ги призна аферите, како и дека е можно да се виситните тврдењата на една од неговите љубовници, Шаен Берк дека има дете од него.

Витакер во книгата има наведено обвиненија на 13 жени кои во 2004 година тврделе дека Козби ги дрогирал и сексуално ги злоставувал. Судската приказна е завршена во 2006 годна, но детали од судењето никогаш не стигнаа во јавноста.