Совети за совршена кожа

28.12.2013 15:24

Одморете ги очите:

Намалениот сон предизвикува отечени очи,сува кожа на лицето и брчки.Добриот сон може да помогне сето тоа да се поправи.Повремените последици од несоница може да се санираат со козметички средства што содржат противвоспалителни состојки.За да биде кожата што помазна и поубава ,потребен е редовен сон.

Дајте му на лицето витамин Ц:

Одморете ги очите:

Намалениот сон предизвикува отечени очи,сува кожа на лицето и брчки.Добриот сон може да помогне сето тоа да се поправи.Повремените последици од несоница може да се санираат со козметички средства што содржат противвоспалителни состојки.За да биде кожата што помазна и поубава ,потребен е редовен сон.

Дајте му на лицето витамин Ц:

Многу дерматолози препорачуваат производи  што содржат витамин Ц и ја штитат кожата од слободните радикали, кои се производ на ултравиолетовите зраци.Едно шведско истражување покажало дека кремот со витамин Ц се комбинира со кремот за сончање.

Пијте многу течности:

Невозможно е да имате убава кожа ако не пиете доволно вода, шест до седум чаши дневно е одлична мерка,а нема да ви штети ако испиете и повеќе.Кога сте дехидрирани кожата е еден од првите органи што го манифестираат тоа.

Крем за раце:

Сувиот воздух,ладното време и честото миење ќе ја извлечат влагата од кожата на рацете.Изберете крем и имајте го секогаш при рака така ќе ги избегнете стареењето и групата кожа на рацете.

Оцет против акни:

Поради заморот,затворениот простор и загреаниот воздух ви се јавија неколку акни на лицето?Во очекување на вистинското лекување  од дерматолог,секоја вечер натапкувајте ги акните со парче вата натопена во превриена вода со малку бел оцет.Акните ќе ги снема за неколку дена .