Леброн Џејмс и Адетокумбо капитени на претстојниот „Ол стар“

27.01.2023 10:10

Почетната петорка на Западната конференција, предводена од Џејмс, кому ова ќе му биде 19. „Ол стар“ натпревар во кариерата, ќе ја сочинуваат и Никола Јокиќ (Денвер), Стеф Кари (Голден Стејт), Лука Дончиќ (Далас) и Зајон Вилијамсон (Њу Орлеанс).

Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс, и центарот на Милвоки, Јанис Адетокумбо, ќе ги предводат со капитенските ленти екипите на Истокот и Западот на годинашниот „Ол стар“ натпревар во НБА лигата.

Почетната петорка на Западната конференција, предводена од Џејмс, кому ова ќе му биде 19. „Ол стар“ натпревар во кариерата, ќе ја сочинуваат и Никола Јокиќ (Денвер), Стеф Кари (Голден Стејт), Лука Дончиќ (Далас) и Зајон Вилијамсон (Њу Орлеанс).

Во почетниот тим на Истокот, покрај Гркот Адетокумбо, се избрани и Џејсон Тејтум (Бостон), Кајри Ирвинг (Бруклин), Донован Мичел (Кливленд) и Кевин Дурент (Бруклин).

„Ол стар“ натпреварот е на програмата ноќта меѓу 18. и 19 февруари во Солт Лејк Сити.