Одбојка

Полска е новиот европски првак во одбојка

17.09.2023 18:20

Репрезентацијата на Полска е новиот европски шампион откако ја совлада Италија со убедливи 3:0 и по вторпат во својата историја се искачи на европскиот трон...

Репрезентацијата на Полска е новиот европски шампион откако ја совлада Италија со убедливи 3:0 и по вторпат во својата историја се искачи на европскиот трон.

Апсолутно заслужено Полска дојде до европската титула, победувајќи на сите натпревари на кои играше. Избраниците на Никола Грбиќ беа доминатни и славеа со 3-0 во сетови.

Полјаците славеа со 25:20, 25:21 и 25:23, против Италјанците.