Хамилтон: Ќе победиме барем на една трка до крајот на сезоната

06.10.2023 18:20

Според Хамилтон, следната освоена трка, со оглед на предноста на Ред Бул во последните години, доколку победи, тој може тоа да го нарече најголемото достигнување во неговата кариера.

Поранешниот светски шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, верува во способноста на Мерцедес да победи барем на една трка до крајот на сезоната. Британецот ги сподели своите очекувања за следната сезона и ги оцени перспективите на тимот.

Според Хамилтон, следната освоена трка, со оглед на предноста на Ред Бул во последните години, доколку победи, тој може тоа да го нарече најголемото достигнување во неговата кариера.

Секогаш мора да веруваме во остварувањето на нашите цели. И никогаш да не се откажуваме. Сигурно повторно ќе победиме. Ние сме способни за ова. Допрва ќе се најдеме на највисокото скалило на подиумот. И ова веројатно ќе биде главниот триумф во мојата кариера, изјави Хамилтон.

Хамилтон претходно имаше победа секоја сезона откако ја започна својата Формула 1 кариера во 2007 година. Серијата беше прекината во сезоната 2022 година.