Здравје

Блог вести

 • Здравје 06.02.2014 11:39

  Навики што ја оштетуваат вашата коса

  * КОРИСТИТЕ ВАЛКАНИ ЧЕТКИ

 • Здравје 05.02.2014 12:58

  Температурен шок: За седум дена дури 25 степени разлика!

  Српските метеоролози прогнозираат дека по студеното време, температурата на воздухот за време на претстојниот викенд ќе се искачи и до 15 степени Целзиусови.
   
 • Здравје 04.02.2014 23:25

  Планетарна плима на канцерогени заболувања

  Светот се соочува со плима на заболувања од рак. Годишно со оваа тешка болест се дијагностицираат 14 милиони луѓе. Но бројот на случаи ќе достигне 19 милиони до 2025 и 24 милиони до 2035 година.

 • Здравје 01.02.2014 17:16

  Ова се тајните на долговечноста

  Советите на Волтер Бренинг, американец кој починал на 114 годишна возраст велат дека мали промени се доволни за поздрав живот, а со тоа и поквалитетен и подолг. 
   
 • Здравје 29.01.2014 10:58

  Совети од народната медицина

  Ако имате болки во грлото немора веднаш да одите во аптека и да барате таблети или антисептици. Едноставно правете гаргара со солена вода неколкупати дневно и симптомите за кратко ќе ги снема, особено ако после гаргарата се напиете чај со лимон и мед.

 • Здравје 29.01.2014 10:53

  Превентива против алергии

  Многу луѓе воопшто не знаат дека имаат алергија бидејќи симптомите кои се јавуваат се како обична настинка.Најчесто како придружни симптоми се јавуваат и главоболка, намалена концентрација, намален имунитет и сл.

 • Здравје 24.01.2014 14:42

  Штетните дејства на Кока-кола

  Кога  ќе испиеме чаша кока-кола сме внесле 10 лажички шечер во нашиот организам.Но,фосфорната киселина  го намалува слаткиот вкус и затоа не повраќаме.По дваесетина минути  во нашиот организам се случува инсулинска експлозија.Црниот дроб целиот шеќер го претвара во маснотии.По четириесетина минут

 • Здравје 22.01.2014 16:54

  Како да го препознаете и совладате стресот

  Секојдневните обврски претставуваат голем стрес за организмот.Ако тие траат подолго можно е да се јават психички пречки и проблеми со работата на некои органи.Затоа е важно да се препознаат симптомите на стресот и навреме да се дејствува превентивно.

 • Здравје 22.01.2014 16:06

  Метеопатија, модерна болест

  Ве вртат коските? Ве боли главата без посебна причина? Меланхолијата и депресивното расположение што ги создаваат температурните разлики, еден ден топло и сончево, друг студено и врнежливо, навистина им здодеа на многумина, а особено на метеопатите. Модерна болест што не избира возраст.

 • Здравје 22.01.2014 10:27

  Препуштете им се на боите и музиката

  Боите имаат важно влијание врз душевното здравје, иако често не сме свесни за тоа.

Pages