Здравје

Блог вести

 • Здравје 08.08.2022 11:30

  Студената храна и пијалаци предизвикуваат главоболки

  Претерано разладените оброци и пијалаци не се погодни за секого, предупредува Наталија Круглова, нутриционистка и член на Националното здружение на диететичари и нутриционисти на Русија.

 • Здравје 29.07.2022 18:22

  Работи кои не сте ги знаеле за лубеницата

  Лубеницата е вистинскиот избор за освежување во топлите летни денови. Меѓутоа оваа летна посластица освен убавата боја и вкусот има и голема содржина на хранливи материи, а сепак малку калории. Погледнете неколку интересни факти за лубеницата:

 • Здравје 26.04.2022 10:10

  Зошто е здраво да се јаде сувото грозје?

  Овошјето претставува извонреден извор на разни витамини, минерали, антиоксиданти, фитохемикалии. Денес речиси секое овошје може да се сретне во сушена форма, а како такво, има поголема практичност, преносливост и рок на траење.

 • Здравје 19.04.2022 13:13

  Ефикасно трошење на калории

  Телото е многу паметна машина, па доколку постојано вежбате, тоа се учи на физичката активност и не ја третира како физички стрес и затоа на самиот старт од вежбањето најверојатно ќе имате брзи резултати, а потоа телото ќе започне да стагнира, но тоа не е стагнација, туку многу поефикасна и спора

 • Здравје 14.04.2022 09:47

  Совети за подобар имунитет

  Во време на вируси и настинки, многу е важно да се има добар имунитет. Тој зависи од организам до организам, но секако има работи кои помагаат, а кои може да се направат.

 • Здравје 25.03.2022 15:24

  Сончев витамин

  На телото му треба сончева светлина за да произведе витамин Д синтетизирајќи го во кожата. Овој витамин е неопходен за раст и заштита на забите и коските и за силен имун систем. А го добиваме бесплатно.

 • Здравје 23.03.2022 17:39

  Конзумирање на спанаќ

  Спанаќот е едногодишно растение со темнозелени листови и е храна богата со железо, која не штити од анемија. Спанаќот е производ богат со вода, има ниска енергетска вредност и е лесно сварлив. Листовите на спанаќот имаат изразено зелена боја која им дава големо количество на хлорофил.

 • Здравје 23.03.2022 16:36

  Зошто е потребно да пиеме јогурт?

  Јогуртот е помеѓу најпопуларните пијалаци во нашиот регион, но и во светски рамки и тоа не е случајно. Покрај специфичниот, уникатен вкус, јогуртот го освојува пазарот и со својата нутритивност, а во летните жешки денови со својот потенцијал да освежува.

 • Здравје 15.03.2022 17:22

  Предлози за здрава вечера во доцните часови

  Ако за вас вечерата е задолжителна, еве  што точно може да се користи во вечерните часови, за да  не се предизвикаат проблеми на вашето тело, туку дури и да се губат телесната тежина?

 • Здравје 13.03.2022 16:41

  Претераното седење негативно влијае на нашето здравје

  Седењето на работните места е со часови, односно се станува само кога е неопходно, да се отиде до тоалет, пауза за кафе или храна и толку. Останатиот дел од денот се поминува на столчето.

Pages