Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 26.03.2024 09:14

  Кошаркарите на Атланта Хокс со победа против Бостон

  НБА лигата кошаркарите на Атланта Хокс направија спектакуларен пресврт против најдобриот тим во лигата, Бостон Селтикс. Хокс славеа со 122:120 и покрај тоа што во еден период имаа негатива од 30 поени.

 • Кошарка 21.03.2024 21:06

  Кошаркарите на Пелистер загубија од Подгорица

  Кошаркарите на Пелистер загубија од Подгорица со 86-81 и сериозно си ги намалија шансите за пласман во плејофот во рамки на АБА2-лигата Битолчани го контролираа натпреварот се до последната четвртина кога дозволија голем пресврт на противникот.

 • Кошарка 18.03.2024 19:11

  Кошаркарите на Пелистер со победа над Борац

  Кошаркарите на Пелистер забележаа огромна победа во еден од клучните натпревари во трката за плеј-оф во АБА2 лигата. Македонскиот вицешампион по голема драма славеше над директниот ривал Борац Бања Лука со 73-72 и се искачи на осмата позиција со идентичен скор како денешниот ривал (5-6).

 • Кошарка 15.03.2024 12:39

  Дончиќ не е сериозно повреден

  Суперѕвездата на Далас Маверикс, Лука Дончиќ го пропушти натпреварот против Оклахома Сити Тандер, но магнетната резонанца не покажала сериозен проблем. Веста ја потврди тренерот на тимот Џејсон Кид.

 • Кошарка 12.03.2024 09:32

  Дончиќ и Дерозан - играчи на неделата во НБА

  Првата ѕвезда на Далас меверикс, Лука Дончиќ е прогласен за најдобар кошаркар на неделата во Западната конференција на НБА.

  Минатата недела словенечкиот кошаркар учествуваше на три натпревари со просечни 37,7 поени, 10,3 скока и 10,7 асистенции по натпревар.

 • Кошарка 06.03.2024 21:10

  Денвер против Бостон во Абу Даби

  Актуелниот шампион Денвер ќе се сретне со Бостон во два претсезонски натпревари во Абу Даби оваа есен, соопшти денеска НБА лигата.

  Двете екипи, предводени од Никола Јокиќ и Џејсон Тејтум, двата натпревари во Абу Даби ќе ги одиграат на 4 и на 6 октомври.

 • Кошарка 03.03.2024 13:10

  Леброн Џејмс прв во историјата со 40.000 поени

  Леброн Џејмс, најдобриот стрелец на сите времиња во НБА лигата, уште еднаш се запиша во историјата на најсилната кошаркарска лига во светот.

 • Кошарка 01.03.2024 14:19

  Леброн на девет поени до историја

  На Леброн Џејмс му недостасуваат само девет поени да стане првиот кошаркар во историјата на НБА лигата кој постигнал 40.000 кошеви.

 • Кошарка 29.02.2024 11:02

  Mакедонска кошаркарска репрезентација со победа против Полска

  Македонските кошаркари одиграа одличен два натпревари во овој квалификациски прозорец и забележаа пораз од Естонија во кој прикажавме добра игра и победа против Полска на гостински терен.

 • Кошарка 28.02.2024 11:05

  Кливленд Кавалирс славеа победа над Далас

  Кливленд Кавалирс славеа победа над Далас Маверикс 121:119. Блескаа најголемите ѕвезди на двата тима, Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг кај Далас, односно Донован Мичел кај Кливленд, но натпреварот го обележа Макс Струс.

Pages