• Македонија 08.01.2014 17:22

  Власта и опозицијата пред договор за изборниот законик

  Власта и опозицијата се уште се без конечен договор околу измените на изборниот законик.Напредок има,брифираат од работната група,но се бараат модалитетите за барањето на СДСМ државната да се одвои од партиската функција.Компромисот веријатно ќе биде во утврдув

 • Македонија 08.01.2014 17:02

  Поинаков е светот на илјада метри над Скопје

  Во главниот град се дише полесно, ама сеуште е загадено. Маглата се издигнала дури на падините на Водно. Сведочат продавачите од киосците крај  жичарницата. Таа е најпосетеното место деновиве.

 • Македонија 08.01.2014 16:41

  Нов контингент македонски мировници во Авганистан

  Прегратки, надеж и желби - живи и здрави да се вратат од мировната мисија. Роднините и пријателите ги испратија 150те припадници на АРМ кои се дел од новиот контингент кој заминува за Авганистан.

 • Македонија 08.01.2014 16:38

  Награда според ефикасност за административците

  Нема да  има  уравниловка  во администрацијата и јавниот сектор. Платите  ќе се стандардизираат според работното место, дефинирано во каталог .   Синдикатите и Владата постигнаа договор за дел од одредбите од  законите за администрација .

 • Македонија 08.01.2014 15:34

  Божикен ручек на 400 деца

  Песна, насмевки, радост, дружење. Децата од Македонија на заеднички ручек на најрадосниот празник- Божик. Чувството е убаво, желбите единствени.

  -Убаво се чувствувам што сум прв пат дојден и чест ми е да се дружиме

  -Им посакувам на сите повеќе среќа и љубов во Новата година

 • Македонија 08.01.2014 14:55

  Повеќе пари за матичните лекари

  Секој нов матичен лекар што ќе склучи договор со Фондот за здравствено осигурување ќе добива фиксни 40 000 денари месечна капитација. Почетниците овие пари ќе ги добиваат за првите 18 месеци додека да се стекнат со доволен број пациенти.

 • Македонија 08.01.2014 13:40

  По 80 години ќе се обнови болницата во Кичево

  Со 200 милиони денари комплетно ќе се реконструира болницата во Кичево, најави ресорниот министер Никола Тодоров. По 8 декади оставена на забот на времето, реконструкцијата ќе почне во март или април годинава, рече Тодоров најавувајќи дека треба да завршат за 16 месеци.

 • Македонија 08.01.2014 12:06

  Заврши истрагата за кингерот

  Заврши повторената истрага за падот на владиниот кингер, несреќа во која загина претседателот Борис Трајковски и делегацијата што го придружуваше на патувањето во Мостар во февруари 2004-та година.

 • Македонија 08.01.2014 11:30

  Прекината нарковрска Турција-Албанија

  Царинските службеници на граничниот премин Богородица спречија шверц  на 2 килограма висококвалитетен хероин, соопшти Царинската управа.

 • Македонија 08.01.2014 10:35

  Виена: Грција да го деблокира европскиот курс на Македонија

   Прашањето за името не треба да биде предмет што ја попречува можноста за Македонија, порачал министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц во Брисел, по средбата со еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Pages