Сцена

Блог вести

 • Сцена 20.06.2015 12:50

  Популарната американска серија „Игра на престоли“ ќе се снима во Македонија

  Шеттата сезона од популарната американска ТВ серија „Игра на престоли“ ќе се снима во Македонија, јавува дописникот на МРТ од Вашингтон

 • Сцена 18.06.2015 08:31

  Радио диџејот Крис Еванс нов водител на ТВ емисијата „Топ Геар“

  Познатиот британски радио водител Крис Еванс ќе го замени Џереми Кларксон како домаќин во мошне популарната телевизиска програма „Топ Геар“, соопшти управата на Би-Би-Си, потврдувајќи дека за тоа потпишал тригодишен договор.

 • Сцена 05.06.2015 15:36

  Мис Пиги доби феминистирчка награда

  Куклената ТВ ѕвезда Мис Пиги од популарното Мапет Шоу доби награда за феминизам за нејзиниот општествен придонес.

  „За тие што мислеа дека ќе ја расипам оваа прекрасна награда со претерана самопромоција – грешат. Дојдов овде само како жена и како уметник“, рече Мис Пиги.

 • Сцена 28.05.2015 11:58

  Фронтменот на „Редиохед“ сними песна што трае 18 дена

  Пејачот на групата „Редиохед“, Том Јорк сними нова песна што трае цели 432 часа, односно 18 дена.
   
 • Сцена 15.05.2015 13:48

  Серијата „Истрага на местото на злосторство“ завршува по 15 сезони

  Телевизијата Си-Би-Ес соопшти дека култната серија „Истрага на местото на злосторството“ (ЦСИ) ќе заврши по 15 сезони на емитување и тоа со телевизиски филм во траење од два часа.
   
 • Сцена 15.05.2015 13:40

  Почина легендата на блузот - Б.Б Кинг

  Пејачот и гитарист Би- Би Кинг, кого многумина го нарекуваа „Кралот на блузот“ почина во Лас Вегас на 89 годишна возраст.

  На почетокот на месецов музичарот два пати бил хоспитализиран, поради дехидратација и поблаг срцев удар. Веста за смртта ја потврди неговиот адвокат.

 • Сцена 12.05.2015 13:55

  60 години Златна палма

  За филмаџиите ширум светот освојувањето на Златна палма, главната награда на Филмскиот фестивал во Кан, претставува важно меѓународно признание.
   
  Оваа година познатиот трофеј - Златните палмови гранчиња  на кристална основа, слави 60 година.
   
 • Сцена 29.04.2015 13:52

  ФХ3Х дел од „Avengers: Age of Ultron“

  Македонското студио за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х во соработка со Double Negative од Лондон работеше на ефектите на „Avengers:Age of Ultron” кој во Македонија премиерно ќе биде  прикажан утре во Cineplexx.
   
 • Сцена 14.04.2015 11:38

  Скарлет Јохансон помалку ќе работи

  На доделувањето на МТВ филмските награди во неделата навечер, Скарлет Јохансон (30) во розов комбинезон покажа дека само седум месеци по породувањето ја вратила старата фигура.
 • Сцена 30.03.2015 13:41

  Саша Барон Коен во улога на Фреди Меркјури

  Актерот Саша Барон Коен ќе режира филм, ќе пишува сценарио и ќе го глуми легендарниот пејач на групата Квин, Фреди Меркјури.
   
  Информацијата ја потврди менаџерот на групата Квин, Џим Бич.
   

Pages