• Свет 07.12.2022 18:07

  Кинеските власти ги намалија ковид-рестрикциите

  Кинеските власти ги ублажија ковид-рестрикциите кои предизвикаа масовни протести во последните неколку недели.

  Поголемиот дел од луѓето сега ќе можат да бидат во домашен карантин, а за влез во повеќето јавни објекти нема да биде потребен ПЦР тест, со исклучок на болниците и училиштата.

 • Свет 07.12.2022 18:02

  Киев и Москва со меѓусебни обвинувања за гранатирањето во Запорожје

  Киев и Москва со меѓусебни обвинувања за гранатирањето во Запорожје.

  Унгарија стави вето на нов пакет помош од 18 милијарди евра за Украина, од ЕУ ,поради спорот со Брисел во однос на обвинувањата дека Будимпешта не ги почитува основните демократски начела.

 • Свет 07.12.2022 17:07

  Над 150 повредени во судир на возови во Шпанија

  Над 150 лица повредени во судир на патнички возови во близина на Барселона.  Несреќата се случила утринава пред 8 часот во регионот Каталонија во североисточна Шпанија.

  Според локалните власти, возовите патувале во иста насока и се судриле додека едниот стоел на станицата.

 • Свет 07.12.2022 16:27

  Приштина и Белград меѓусебно се обвинуваат за вчерашните инциденти

  Приштина и Белград меѓусебно се обвинуваат за вчерашните инциденти во кои, според полицијата, маскирани лица ја демолирале канцеларијата на Централната изборна комисија.

 • Свет 07.12.2022 12:43

  Обид за државен удар во Германија

  Спречен обид за државен удар во Германија. Ултрадесничари и поранешни воени лица планирале упад во Бундестагот, уривање на владата и преземање на власта.

 • Свет 07.12.2022 12:00

  Два воза се судрија кај Барселона

  Над 150 лица повредени во судир на патнички возови во близина на Барселона.

  Според локалните власти, возовите патувале во иста насока и се судриле додека едниот бил запрен на станицата.

  Се утврдуваат причините за несреќата.

   

 • Свет 07.12.2022 09:45

  Нови напади околу Запорожје

  Киев и Москва со меѓусебни обвинувања за гранатирањето во Запорожје. Украинската разузнавачка служба тврди дека руските резерви на ракети се при крај. Според Русија, противникот трпи големи штети и во персонал и во воена техника во Луганск и Доњецк.

 • Свет 07.12.2022 09:44

  Ултрадесничари и поранешни воени лица планирале упад во Парламентот

  25 лица уапсени во голема полициска рација во Германија. Осомничени се за планирање на упад во зградата на Парламентот и уривање на Владата.

  Како главен мозок на операцијата е идентификуван т.н. „Принц Хајнрих XIII“, на 71-годишна возраст.

 • Свет 07.12.2022 09:36

  Се намалуваат рестрикциите за Ковид-19

  Кинеските власти ги ублажија ковид-рестрикциите кои предизвикаа масовни протести во последните неколку недели.

  Поголемиот дел од луѓето сега ќе можат да бидат во домашен карантин, а за влез во повеќето јавни објекти нема да биде потребен ПЦР тест, со исклучок на болниците и училиштата.

 • Свет 07.12.2022 09:36

  Демократот Ворнок победи во трката за сенатор на Џорџија

  По победата на демократскиот кандидат Рафаел Ворнок на изборите во Џорџија, партијата на претседателот на САД Џо Бајден го зголеми мнозинството во американскиот Сенат.

Pages