Спорт

 • Кошарка 09.06.2022 19:59

  Бајиќ го објави списокот за завршницата од квалификациите за СП

  Со синот на Врбица Стефанов, 17-годишниот Рубин од Канту, и без стандардниот Дамјан Стојановски, селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Драган Бајиќ, ќе се подготвува за последните два натпревара во мундијалските квалификации.

 • Фудбал 08.06.2022 21:39

  Милевски: Утре ќе се прашува Македонија!

  Македонската фудбалска репрезентација е подготвена да ја пречека Грузија, утревечер (20.15 ч.), на стадионот „Тоше Проески“, во рамки на третото коло од Лигата на нации. Противникот е познат и веќе ни донесе радост, со славјето на гости во Тбилиси, кога обезбедивме пласман на ЕУРО 2020.

 • Фудбал 08.06.2022 21:36

  Модриќ ќе игра за Реал и на 37 години

  Беше јасно од поодамна, а денеска само се официјализираше. Најдобриот хрватски фудбалер и поранешна „Златна топка“, Лука Модриќ, потпиша нов едногодишен договор со новиот европски првак Реал Мадрид.

 • Тенис 08.06.2022 21:34

  Само Јотовски го мина првото коло на турнирот во Скопје

  На терените на тенискиот клуб Југ, во Скопје, се одвива главниот турнир на Фјучерс турнирот за мажи, вреден 25 илјади долари. Само еден од македонските тенисери успеа да го мине првото коло, Томислав Јотовски, во дуел со Олександар Пјелински од Украина.

 • Тенис 08.06.2022 21:32

  Ѓорческа четвртфиналистка на турнир во Австрија

  Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, се пласира во четвртфиналето на Фјучрерс турнирот во Пертшах, Австрија, со награден фонд од 60 илјади долари. Во второто коло ја совлада шестата носителка, Ева Лис од Германија, 226. на ВТА-листата.

 • Фудбал 06.06.2022 09:51

  Македонските фудбалери го совладаа Гибралтар

  Македонската фудбалска репрезентација вчера на гостувањето во Гибралтар ја оствари зацртаната цел и со триумф од 2-0 (1-0) ја забележа првата победа во рамки на групата 4 од Ц-дивизијата во Лигата на нации.

 • Тенис 06.06.2022 09:40

  Понеделник ден за „освежување“ на тенисиот поредок

  Тенискиот свет изминативе две недели уживаше во францускиот грен слем, Ролан Гарос. Париз ја дишеше црвената прашина. Париз го прогласи по 14-ти пат Рафаел Надал за освојувач на пехарот на „Четворицата Мускетари“, со што се испиша повторно ново поглавје во историскиот тениски учебник.

 • Кошарка 03.06.2022 16:03

  Бостон со брејк го отвори финалето

  По девет победи  по ред на домашен терен во плеј-офот екипата на Голден Стејт киксна на првиот натпревар од финалната серија до 4 победи или подобар од 7 и му дозволи на Бостон со брејк да го отвори финалето по победата со 120-108.Пресудна беше последната четвртина што Бостон ја доби со 40-16 сос

 • Тенис 03.06.2022 16:01

  За трофејот во Париз - најдобрата на свет, против тинејџерското освежување

  Најдобрата светска тенисерка Ига Швјотек за свој втор престижен пехар „Сузан Леглен“ по 2020-та кога за првпат играше гренд слем турнир воопшто во својата кариера, ќе треба да е подобра од американската тинејџерка 18-годишната Коко Гоф.

 • Фудбал 02.06.2022 21:25

  Македонија одигра нерешено против Бугарија во Разград

  Македонската фудбалска репрезентација доцна попладнево во Разград одигра 1:1 против Бугарија во 1. коло од четвртата група Ц-сегмент во Лигата на нации.

  Домаќинот поведе преку Кирил Десподов во 13. минута, конечните 1:1 ги постави Милан Ристовски во 50. минута.

Pages