Фудбал

Блог вести

 • Фудбал 08.08.2022 21:07

  Две македонски екипи имаат шанса за групна фаза

  Почетокот на август е вообичаен период за македонски фудбал, но честопати не е термин во којшто нашите екипи играат на интернационалната сцена. Годинава успехот е во тоа што имаме реална шанса да гледаме европски фудбал и есенва.

 • Фудбал 02.08.2022 21:04

  Чурлинов, сепак, не е блиску до Барнли, Талевски во Осиек, Јанков во Јаши

  Во овој период на фудбалската сезона има и лични дилеми. Дарко Чурлинов доби понуда од Барнли, што не значи дека ќе заигра во англискиот фудбал иако е тоа сон на мнугумина.

 • Фудбал 02.08.2022 20:56

  Две шанси за групна фаза за Шкупи, потежок пат за Шкендија

  Во три децении македонски фудбал, само Вардар влезе во групната фаза од европските натпреварувања. Годинава се чини дека првпат од 2017-тата реално може да се надеваме дека наш клуб ќе мине есен играјќи на интернационалната сцена.

 • Фудбал 31.07.2022 18:21

  Еден век постоење на ФК Беласица

  Англиските војнички чизми, коишто ја газеле Македонија на солунскиот фронт во Првата светска војна, го донеле фудбалот во нашите краишта, па љубовта кон играта во тој период во Струмица придонесува група ентузијасти  да го формираат Фудбалскиот клуб Беласица, на денешен ден пред 100 години.

 • Фудбал 16.07.2022 20:44

  Милан се интересира за Елиф Елмас

  Македонската фудбалска репрезентација имаше блескави резултати, лани играше на Европско, а дојде на чекор и до Светско првенство, но тоа не значи дека голем број наши играчи добиваат понуди од прв ранг во преодниот рок.

 • Фудбал 07.07.2022 22:56

  Прво квалификациско коло од УЕФА Конференциската лига

  Шкупи направи исчекор во фудбалска Европа, на ред се Шкендија и Академија Пандев. Во првото квалификациско коло од УЕФА Конференциската лига, македонските претставници се чини влегуваат со спротивни шанси.

 • Фудбал 23.06.2022 21:43

  Пад од две места на листата на ФИФА

  На најновото рангирање на ФИФА македонската селекција денеска е на 64-тото место што е за две позиции полош пласман од претходниот ранкинг. Причина поразот од Грузија и ремито со Бугарија во Лигата на нации во која нашите фудбалери запишаа и две победи над Гибралтар.

 • Фудбал 23.06.2022 21:16

  Инфантино со закана кон домаќинот на СП

  Ако Катар не сака секому да му пружи гостопримство тогаш нема да биде организатор на светското првенство.

 • Фудбал 17.06.2022 22:24

  Ливерпул попушти, Баерн ќе го купи Мане

  На меѓународната трансфер-сцена вест број еден е потенцијалниот трансфер на Садио Мане од Ливерпул во Баерн Минхен.

 • Фудбал 12.06.2022 21:36

  За 30-тина минути Македонија-Гибралтар 4:0

  Со фуриозен почеток на натпреварот македонската фудбалска репрезентација постигна 4 гола против селекцијата на Гибралтар и со убедлив триумф го заокружи јунскиот сегмент од настапите во Лигата на нации.Барди уште во четвртата минута го отвори резултатот,следуваа два гола на Миовски за во 31-та ми

Pages