Спорт

 • Ракомет 13.05.2022 18:39

  Вардар е прв финалист во ракометниот Куп

  Вардар ќе игра во финалето на 29. ракометен Куп на Македонија, откако во денешниот полуфинален меч го совлада вториот тим на Еурофарм Пелистер со 28-24. Уште во првото полувреме се виде дека вардарци нема да имаат рутинско попладне, па дури и кога резултатски ќе побегнеа, како во 19.

 • Тенис 13.05.2022 17:36

  Зверев против Циципас во првото полуфинале во Рим

  Позната е првата полуфинална двојка на тенискиот мастерс во Рим. Ќе вкрстат вториот и четвртиот носител, Александар Зверев и Стефанос Циципас.

 • Ракомет 13.05.2022 17:34

  РФМ пресече: Ракометната Супер лига ќе остане со осум странци

  Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), ги усвои барањата на Вардар и на  Пелистер да не се намали бројот на дозволени странски играчи по натпревар, во домашната Суперлига.

 • Ракомет 13.05.2022 08:54

  Манасков се врати, Веспрем убедливо победи

  По осум месеци пауза македонскиот ракометар, Дејан Манасков се врати во екипата на Веспрем и постигна гол вопобедата во првиот четвртфинален дуел од Лигата на шампионите против Алборг со 36:29.

  Килце оствари голем триумф на гостуивањето кај Монпелје со 31:28 пред реваншот на 19-ти мај.

 • Тенис 13.05.2022 08:53

  Шаповалов го елиминираше рекордерот Надал

  Во седум статистички категории, шпанскиот тенисер Рафаел Надал е рекордер на мастерсот во Рим, но по четири победи во меѓусебните дуели, вторпат по ред и тоа по австралискиот грен - слем загуби од Канаѓанецот, Денис Шаповалов.

 • Кошарка 13.05.2022 08:51

  Бадел 1862 - Баскет кам 73:56 (1:0)

  Бадел четиринаесеттипат или Баскет кам втора сезона ќе ја продолжи доминацијата во женската македонска кошарка. Стартуваше финалната серија од максимални пет натпревари или до три победи и тоа со триумф на најдобрата екипа од основниот дел од сезоната.

 • Кошарка 13.05.2022 08:46

  Петти пораз на Пелистер

  Кошаркарите на Пелистер петти пат се поразени сезонава, па откако загубија од ТФТ Скопје со 89:78 остнаа на второто место на суперлигашката табела.

 • Ракомет 12.05.2022 20:22

  29. Куп на Македонија

  Купот е натпреварување во коешто изненадувањата се случуваат, но сепак Вардар, па Еурофарм Пелистер се фаворитите за освојување на пехарот во 29-от завршен турнир што ќе се одржи во Кавадарци.

 • Македонија Против Полска, Италија, Словенија, Грција

  Супер период за македонската репрезентативна одбојка исполнет со квалитетни натпреварувања.

 • Ракомет 12.05.2022 19:49

  Тимур Дибиров уште една сезона во Вардар

  Иако најави дека размислува да си замине, сепак Тимур Дибиров го продолжи договорот и ќе остане и следната сезона во Вардар, што ќе биде негова десетта во црвено - црниот дрес.

Pages