Спорт

 • Ракомет 26.05.2022 20:36

  Вардар шампион

  Ракометарите на Вардар по 15-ти пат ја освоија шампионската титула во македонската суперлига.

 • Кошарка 20.05.2022 19:29

  Бостон го врати ударот против Мајами

  Бостон израмни на 1-1 во финалето на истокот против Мајами откако славеше со 127-102 на гостински паркет во вториот натпревар од серијата.

 • Половичен биланс во контролите, нема причина за грижи

  Македонските одбојкари ја завршија првата и главна подготвителна етапа пред учеството во Европската сребрена лига. Овој пат, пристапот е поинаков, по четири финалиња и една бронза во шесте досегашни настапи, нема високи цели, но една никако не може да се избегне.

 • Ракомет 20.05.2022 19:22

  Двајца нови ракометари во Вардар

  Освоените пехари во спортот нужно не значат задржување на работното место. Вардар прави ремонт на екипата иако со Давид Дејвис на клупата и со сегашниот играчки кадар веќе се радуваше во ракометниот куп на Македонија, а црвено-црните се блиску и до шампионскиот престол.

 • Кошарка 19.05.2022 16:19

  Голден Стејт супериорно до 1:0

  Во доминантна игра препуштајќи му на противникот само една четвртина и таа со само поен разлика, екипата на Голден Стејт со победа над Далас со 118-107  ја отвори серијата подобар од седум од финалето на западната конференција.

 • Фудбал 19.05.2022 16:17

  Ајнтрахт ја освои Лига Европа

  Престижниот трофеј во второто по ранг европско фудбалско натпреварување по 42 години и само втор пат во клупската историја по освоениот куп на УЕФА во 1980-тата  ќе ги краси витрините на Ајнтрахт од Франкфурт.

 • Ракомет 19.05.2022 16:13

  Веспрем и Кјелце се пакуваат за Келн, има уште две места

  Веспрем и Кјелце се првите патници за Келн на ракометната завршница од елитната Лига на Шампиони.

 • Кошарка 16.05.2022 20:37

  Изречени казни и суспензии по инцидентот во Гостивар

  Кошаркарската сезона ќе трае најдолго, сè уште сме со суперлигашкиот дел од натпреварите, но и таму не е мирно. Во борба за место меѓу 4-те екипи кои ќе се борат во „плеј оф“ за титулата, во Гостивар инцидент по кој дисциплинската комисија на МКФ ги казни клубот, но и неколку поединци.

 • Кошарка 16.05.2022 20:31

  Екипите на Бостон и Далас доминираа во „мајсторките“

  Милвоки играше во стил на бранител на титулата само една четвртина, која ја доби со 26:20. Се друго беше во знак на 17-кратниот шампион, кој на полувреме замина со предност 48:43, а во второто целосно го скрши ривалот и славеше убедливо со 109:81.

 • Фудбал 13.05.2022 21:21

  Иван Тричковски во тимот на сезоната на Кипар

  Поранешниот македонскиот фудбалски репрезентативец, Иван Тричковски, доби уште една потврда за одличните игри во дресот на АЕК Ларнака, со тоа што беше избран во тимот на сезоната на Кипар.

Pages