Тенис

Блог вести

 • Тенис 08.08.2022 20:52

  Огромен скок на Калин

  18-годишниот Калин Ивановски е на 1070-тото место на најновата АТП листа. Македонскиот тенисер направи огромен скок од 334 места меѓу светските тенисери и сега е на рекорден пласман во кариерата.

 • Тенис 25.07.2022 20:27

  Ѓорческа со голем прогрес на ВТА листата

  Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа која стигна до финалето на вредниот турнир во Чешка, денеска бележи голем прогрес на ранг-листата на најдобрите.

  Напредуваше за 33 места и од 272-то сега е на 239-тото пред утрешниот нејзин настап на турнир во Италија.

 • Тенис 16.07.2022 20:43

  Калин Ивановски застана во полуфиналето во Словенија

  Иако главните вести во неговата кариера би требало да се од поединечните настапи и натпреварите во двојки може да придонесат Калин Ивановски да создава поголема самодоверба и се посигурно да чекори на тениските терени.

 • Тенис 07.07.2022 22:48

  Ивановски заврши во четвртфиналето на Вимблдон

  Македонскиот тенисер Калин Ивановски не успеа да го мине четвртфиналето на Вимблдон.

 • Тенис 25.06.2022 18:00

  Македонија останува во третата Европска група

  Македонската тениска репрезентација успеа да обезбеди опстанок во Третата Европска група од Дејвис Куп натпреварување, откако по поразот од Моладавија од 2:1 денеска успеа да слави против Лихтејнштајн со 2:0.

 • Тенис 23.06.2022 21:24

  Македонија подобра од Црна Гора

  По поразот со 2-1 од селекцијата на Луксембург денешен предизвик за нашите тенисери беше селекцијата на домаќинот Црна Гора и можност за рехабилитација. Така и беше.

 • Тенис 23.06.2022 21:06

  Утре ждрепка за Вимблдон

  Во отсуство на поради настаните во Украина суспендираниот светски рекет број 1 Данил Медведев и поради повреда на вториот на Ранг-листата Александар Зверев,позицијата прв носител на неофицијалното светско првенство во тенис му припадна на Новак Ѓоковиќ кој во моментов е трет на АТП листата.

 • Тенис 19.06.2022 15:28

  Палоши го освои ИТФ турнирот во Скопје

  22-годишниот тенисер од Романија Штефан Палоши е победник на тенискиот турнир вреден 15.000 долари што изминатава седмица се одржа во Скопје .

 • Тенис 17.06.2022 22:16

  Нема финале за Мицов и Ивановски

  Стефан Мицов и Калин Ивановски денеска беа елиминирани во полуфиналето во двојки, на Фјучерс турнирот во Скопје, со награден фонд од 15.000 долари.

 • Тенис 16.06.2022 20:40

  Кога други, поинакви параметри се во игра

  Кога политиката игра, а повредите, кои пак се составен дел на спортот се на сцена, како комбинација делуваат тажно и ужасно.

Pages