Забава

 • Сцена 06.12.2023 10:44

  МРТ одлучи да не учествува на „Евровизија 2024“

  Македонската Радио Телевизија ја информира јавноста за донесената одлука, идната година да не учествува на Изборот за песна на Евровизија што ќе се одржи во Малме, Шведска.

 • Здравје 05.12.2023 14:49

  Дуња- есенски деликатес

  Дуњите се вистински есенски деликатес со карактеристичен вкус. Изобилуваат со витамин Ц, а освен во исхраната, дуњите често се користат за лекување најразлични тегоби, од ублажување кашлица, па се до проблеми со варењето.

 • Здравје 28.11.2023 20:55

  Мирисливи и хранливи костени

  Потеклото на дрвото костен е многу старо од Јапонија и Кина, а во 16 век преку Грција донесено е во Европа.

  Од тогаш е присутен на домашните трпези, а прекрасен мирис на печен костен во есен и зима се шири на плоштадите кај нас и низ светот.

 • Здравје 27.11.2023 19:41

  Карфиол – изобилие на витамин Ц и антиоксиданси

  Карфиолот спаѓа во групата на зеленчук богат со многу витамини и состојки неопходни за добро здравје. Oдличен за превенција на многу тешки заболувања, има многу лековити својства и претставува драгоцен извор на витамин Ц.

 • Сцена 26.11.2023 18:32

  Франција повторно победник на Јуниорскиот Евросонг

  Втора година по ред Франција е победник на Јуниорскиот Евросонг. По минатогодишната победа на Лисандро, првото место оваа година во Ница ѝ припадна на Зои Клозур со песната „Срце“. Франција освои максимален број гласови од публиката која гласаше преку интернет, но и од националните жирија.

 • Сцена 26.11.2023 12:17

  Јуниорски Евросонг 2023 денеска од 16 часот на МРТ1

  Денеска во Ница, Франција се одржува 21-то издание на Јуниорскиот Евросонг. Тамара Грујеска, со песната „Кажи ми, кажи ми кој“ настапува под реден број шест.

 • Сцена 24.11.2023 11:41

  Прво видео од настапот на Тамара Грујеска на Јуниорскиот Евросонг во Ница

  Тамара Грујеска, годинешната претставничка на Јуниорскиот Евросонг имаше одлична втора проба во Ница. Објавено е и кратко видео од нејзиниот настап, за кој Тамара доби многу позитивни коментари на социјалните мрежи.

 • Сцена 23.11.2023 15:47

  Утре стартува гласањето за Јуниорски Евросонг 2023!

  Гласајќи на интернет и вие можете да учествувате во изборот на победник на Јуниорскиот Евросонг 2023.

 • Сцена 21.11.2023 14:28

  Успешна прва проба на Тамара Грујеска во Ница

  Успешно завршена прва проба на нашата претставничка Тамара Грујеска, на годинешниот Јуниорски Евросонг.

 • Сцена 21.11.2023 10:39

  Изложба „Спокој“ на Александар Стефановски

  На 23-ти ноември, четврток со почеток во 19 часот во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово ќе започне музичко-театарскиот перформанс во организација на ликовниот уметник Александар Стефановским а во 20 часот и 30 минути ќе биде отворена изложба на слики, графики

Pages