Забава

 • Технологија 21.02.2014 19:17

  „Детектор за лаги“ на социјалните мрежи

  Идејата на софтверот Pheme е да ги одвои шпекулациите и лагите од вистината, а истражувачите велат дека тоа можат да го направат со лоцирање на твитови и постови, да ја проценат нивната искреност и да се пријават резултатите во реално време.

 • Сцена 21.02.2014 13:10

  Хит на Месецот – промоција на евровизиската песна „Таму кај што припаѓам“

  Во сабота со почеток во 21 часот и 30 минути, Македонската Радио Телевизија во специјално издание на музичкото шоу "Хит на месецот" ќе ја претстави евровизиската песна "Таму кај што припаѓам", со којашто Тијана Дапчевиќ ќе настапи на 59-тото издание на Изборот на песна за Евровизија.

 • Здравје 19.02.2014 14:11

  Опасности од употреба на аспартам

  Аспартамот е вештачки засладувач кој се користи како замена на шеќер.

 • Здравје 19.02.2014 14:07

  Несакани дејства на сојата

  Сојните растенија, при одгледувањето се прскаат со хемикалии, кои содржат високо количество на пестициди и придонесуваат за  поголемо токсично оптоварување во организмот. Понатаму, обработката на алуминиум од сојните продукти, може да ги оштети бубрезите и нервниот систем.

 • Здравје 19.02.2014 13:31

  Совети за откажување од цигари

  Верувајте во себеси. Верувајте дека можете да се откажете. Помислете на некои од најтешките работи кои сте ги направиле во својот живот и сфатете дека ја имате храброста и одлучноста да ги откажете цигарите.

 • Здравје 19.02.2014 13:25

  Како љубовта влијае на организмот

  Допаминот е хормон кој создава чувство на пријатност. Поради него, на пример, коцкарите чувствуваат задоволство во игрите на среќа, поврзан е со земањето на дрога, но и – со чувството на љубов.

 • Здравје 18.02.2014 11:30

  Богатството на лушпите

  Лушпата од портокалот содржи всушност 4 пати повеќе растителни влакна од самата сочна внатрешност на целиот портокал. Лушпата исто така е полна со флавоноиди кои се познати борци против ракот.

 • Сцена 17.02.2014 16:25

  Возбудливо музичко патување во Скопје

  Спектакл на два подиуми, модерно техно, разиграна младина и гостување на едно од најголемите имиња на светската техно сцена – Лаг.

 • Сцена 17.02.2014 11:21

  Доделени наградите БАФТА

  На свеченото доделување на наградите БАФТА на Британската филмска и телевизиска академија, „Гравитација“ беше прогласен за најдобар британски филм.
   
 • Технологија 16.02.2014 19:44

  Кои се првите 10 луѓе со „Фејзбук“ профил?

  Секој корисник на Facebook има идентификациски број, ID кој се добива во текот на регистрирањето.

  Интересно е тоа што иако бил прв на страната, Марк Зукерберг не е под идентификациски број 1. 

Pages