Забава

 • Сцена 02.02.2014 20:19

  Добитник на Оскар пронајден мртов

  Филип Сејмур Хофман, добитникот на Оскар за најдобра актерска улога во филмот „Капо“ е  пронајден денеска  мртов во неговиот стан во Њујорк.

  Смртта за Хофман за магазинот „Инсајдер“  ја потврди њујоршката полиција.

 • Сцена 02.02.2014 20:10

  Претставување на евровизиската песна на Тијана во музичкото шоу Хит на месецот на МРТ

  Како што беше соопштено во саботното издание на емисијата Стисни Плеј, евровизиската песна со која што Тијана Дапчевиќ ќе не претстави на 59-тото издание на Изборот на песна за Евровизија, официјално ќе биде претставена на 22 февруари, во музичкото шоу Хит на м

 • Здравје 01.02.2014 17:16

  Ова се тајните на долговечноста

  Советите на Волтер Бренинг, американец кој починал на 114 годишна возраст велат дека мали промени се доволни за поздрав живот, а со тоа и поквалитетен и подолг. 
   
 • Технологија 30.01.2014 12:40

  Леново ја купува Моторола од Гугл

  После помалку од три години откако го презеде пропаднатиот произведувач на мобилни телефони Моторола, интернет гигантот Гугл одлучи да го продаде некогаш вредниот бренд на пазарот на мобилни телефони.
   
 • Технологија 29.01.2014 23:17

  Процесорот за храна од Стартрек наскоро и реалност

  Репликаторот за процесирање на храна во најпопуларната научно фантастична серија Стар Трек може наскоро од научна фантастика да прејде во научен факт.

 • Сцена 29.01.2014 13:28

  „Девојчето со кибритчињата“ награден на фестивал во Индија

  Краткиот игран филм “Девојчето со кибритчињата” во продукција на Квазар Филм е добитник на наградата за најдобар краток филм на овогодинешното издание на меѓународниот детски филмски фестивал Children's India, кој се одржа во период од 20ти до 24ти Јануари.

 • Здравје 29.01.2014 10:58

  Совети од народната медицина

  Ако имате болки во грлото немора веднаш да одите во аптека и да барате таблети или антисептици. Едноставно правете гаргара со солена вода неколкупати дневно и симптомите за кратко ќе ги снема, особено ако после гаргарата се напиете чај со лимон и мед.

 • Здравје 29.01.2014 10:53

  Превентива против алергии

  Многу луѓе воопшто не знаат дека имаат алергија бидејќи симптомите кои се јавуваат се како обична настинка.Најчесто како придружни симптоми се јавуваат и главоболка, намалена концентрација, намален имунитет и сл.

 • Технологија 28.01.2014 11:22

  Сноуден: НСА собира податоци преку „Angry birds“

  Владата на САД преку својата национална агенција НСА ги употребувала личните податоци на корисниците на паметни телефони кои користат мобилни апликации, тврди Едвард Сноуден.

 • Технологија 27.01.2014 11:05

  ГУГЛ и Самсунг нема да се тужат

  Корпорациите ГУГЛ и Самсунг се договорија да го намалат нивото на меѓусебни тужби со што би се зголемила финансиската поdдршка за нивните нови изуми. Договорот потпишан за период од 10 години опфаќа широк опсег на технологии и бизнис-области.

Pages