Забава

 • Сцена 11.04.2024 18:04

  Марго Роби подготвува филм за играта „Монопол“

  По светскиот успех на филмот „Барби“, Марго Роби повторно му се навраќа на „светот на пластиката“. Се подготвува филм заснован на друштвената игра „Монопол“, пишува „Варајети“.

  Продуцентската компанија на Роби, „Лакичап“ ќе ја пренесе играта на големиот екран.

 • Сцена 11.04.2024 09:16

  Петто издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“, во чест на Мирко Попов

  Од 20 до 27 април ќе се одржи петтото издание на „Крај Вардарот Џез“. Фестивал кој произлезе од големата љубов, визионерство и посветена работа на Мирко Попов и Владан Дробицки за интегрирање автори и изведувачи од македонската музичка сцена во сферата на џез, светска и современа музика.

 • Сцена 08.04.2024 12:43

  Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ после долго време заедно во Скопје

  Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ после подолго време, во живо во Скопје, на 1-ви јуни во Македонска филхармонија, со почеток од 20:30 часот. ќе го свират „Трета Мајка“ и „Крушево“.

 • Здравје 08.04.2024 11:46

  Корисни својства на сокот од манго

  Слаткиот сок од манго има голем број корисни својства исто како што имаат соковите од останатите овошја. Мангото содржи витамини Б (Б1, Б2, Б5, Б6, Б9), витамини А, Е, Ц и Д и минерали: цинк, манган, железо и фосфор.

 • Сцена 08.04.2024 08:59

  Отворен Фестивалот на грчки филм

  Во полната сала на Кинотека, во присуство на актери, режисери, дипломати, претставници на политичкиот и културниот живот во земјава, синоќа беше отворен 4. Фестивал на грчки филм.

  Присутните ги поздрави Клери Коцидас, шеф на Канцеларијата за јавна дипломатија во Амбасадата на Грција.

 • Здравје 05.04.2024 11:39

  Јагоди- вкусно овошје за посилен имунитет

  Со доаѓањето на потоплите денови започна сезоната на јагодите, вкусна и омилена намирница на многумина. Постојат многу причини зошто треба да јадеме јагоди, кои периодов ги има во изобилство на зелените пазари.

 • Сцена 04.04.2024 10:49

  Серијата „3 Body Problem“ најгледана на „Нетфликс“

  Научнофантастичната серија „3 Body Problem“ е новата најгледана на стрим-платформата „Нетфликс“. Објавена е на 21-ви март, а од 25-ти до 31-ви март корисниците потрошиле вкупно 115 милиони часа на стримување на оваа серија. Со тоа, таа го истисна „The Gentleman“ на Гај Ричи од првото место.

 • Сцена 03.04.2024 10:11

  Во петок комеморација за Мирко Попов

  Во петок во Македонската филхармонија ќе се одржи комеморација за еден од највлијателните и најуспешни скопски музичари, композитори, текстописци, диџеи, издавачи и продуценти – Мирко Попов.

  Попов почина на 24 март по кусо боледување.

 • Здравје 02.04.2024 11:25

  Киноа- суперхрана која го подобрува здравјето

  Киноата е суперхрана која заслужува да добие почесно место во кујната. Во последниве неколку години рапидно ја зголемува популарноста меѓу приврзаниците на здравата исхрана, на кои им се важни нутритивните вредности на консумираната храна.

 • Здравје 01.04.2024 09:58

  Аронија за силен имунитет

  Аронијата е природен засилувач на нашиот имунитет и антиоксидант број еден, кој доколку го внесеме во нашата исхрана ќе помогне во многу предизвици на кои е изложено нашето здравје.

Pages