Забава

 • Здравје 29.03.2024 09:36

  Пролетни алергии

  Пролетта покрај тоа што е едно од најпосакуваните годишни времиња за пациентите кои се соочуваат со пролетни алергии воопшто не е едно од нив.

 • Сцена 28.03.2024 08:51

  Најавено ново продолжение на „Пирати од Карибите“

  Продуцентот Џери Брукхајмер, кој претходно работеше на сите пет филмови од авантуристичкиот серијал „Пирати од Карибите“, во интервју за „Комикбук“ (ComicBook) најави ново продолжение.

 • Здравје 24.03.2024 21:27

  Банана - супер овошје

  Бананата е супер овошје кое треба да го консумирате барем еднаш дневно. Хранливо овошје кое влегува во улогата на чувар на нашето здравје. Богато со витамини, минерали и растителни влакна, ова жолто тропско овошје освен сладок вкус нуди и многу бенефиции.

 • Сцена 24.03.2024 20:16

  Почина Мирко Попов, автор и продуцент на електронска музика

  Откако беше хоспитализиран, после неколку дена, на 51 година, почина Мирко Попов, еден од најпознатите македонски автори и продуценти на електронска музика.

 • Здравје 19.03.2024 19:54

  Овесни снегулки за хранлив појадок

  Овесни снегулки – тие се евтини, се подготвуваат лесно, а изобилуваат со хранливи материи. Богати се со влакна, па секако нема да огладнете после само еден час, ниту пак ќе бидете прејадени,па нема да имате „место“ за ручекот.

 • Сцена 19.03.2024 14:54

  Спектакл со повеќе од 40 музичари на сцена во Скопје

  Оваа пролет во Скопје ќе има многу различни концерти и настани. Големиот ABBA SYMPHONIC спектакл со повеќе од 40 музичари на сцена во Скопје

 • Сцена 18.03.2024 12:34

  Васил Хаџиманов Бенд го претставуваат својот нов студиски албум „Кејф“

  Оваа исклучителна група на музичари веќе долги години ја воодушевува публиката ширум светот со својот единствен звук и енергија, а нивниот нов албум повторно нѝ носи интересни музички гости, иновативни аранжмани, автентична звучна естетика и како и досега, креативни експерименти со различни музич

 • Здравје 15.03.2024 12:15

  Благиот компир- богат со корисни состојки

  Благиот компир или батат е богат со корисни состојки за нашиот организам. Содржи растителни влакна, многу скроб, а многу малку масти. Може да ги задоволи дневните потреби за исхрана зошто е богат со јаглехидрати, витамини (А, Ц, Е, Б6) и минерали (калиум, железо, магнезиум).

 • Здравје 14.03.2024 22:01

  Познати видови на сирења

  Италијанската кујна е широко популарна по многубројните видови тестенини, пици, вкусни брускети и квалитетните сирења и кашкавали. Меѓу најпопуларните италијански сирења се моцарела, горгонзола, маскарпоне и рикота. 

 • Сцена 14.03.2024 10:31

  Концерт на Горан Бреговиќ во Скопје

  „Здраво на сите во Македонија, јас сум Горан Бреговиќ. На 23-ти март во СЦ „Јане Сандански“ ќе свирам добар концерт со мојот Оркестар за свадби и погреби.

Pages