Забава

 • Здравје 09.05.2024 10:52

  Риба- за подобро здравје и многу хранливи материи

  Рибата е богата со омега-3 масни киселини, витамини, железо, цинк, протеини и многу други хранливи материи, кои во голема мерка ги подобруваат нашето здравје и позитивно влијаат на организмот. Секоја риба не е подеднакво здрава бидејќи секоја не содржи еднаков број хранливи материи.

 • Сцена 07.05.2024 12:31

  Вечерва почнува Евровизија, пренос на МРТ од 21 часот

  Вечерва во Малме со почеток во 21 часот ќе се одржи првото полуфинале на 68-от Избор за песна на Евровизија, а за пласман во финалето се борат 15 земји. За пласман во финалето се борат 15 земји. Од земјите од регионот, втора по ред настапува Србија, а седма Хрватска.

 • Здравје 07.05.2024 11:57

  Млад кромид-вистинска ризница на важни хранливи материи

  Придонесува за побогат вкус и текстура на оброкот. Содржи значителни количини на витамини А и Ц, а се издвојува по високото ниво на витамин К. Има и витамин Е и витамини од групата Б – тиамин (Б1), рибофлавин (Б2), ниацин (Б3), пиридоксин (Б6) и фолна киселина (Б9).

 • Здравје 06.05.2024 12:52

  Јајца - полни со минерали и витамини

  Витаминот Д е хранлива материја од суштинско значење за развој на коските, здравје на скелетот, здрави мускули и регулирање на имунитетскиот систем, но сепак се проценува дека 1 од 8 лица ширум светот имаат недостаток на витамин Д.

 • Здравје 02.05.2024 10:38

  Марула, вкусна и здрава салата

  Зелената салата е добар извор на хлорофил и витамин К. Таа е богата и со минерални соли, лутеин и со бета-каротин. Изобилува и со витамин Ц, калциум, растителни влакна, фолна киселина и железо.

 • Здравје 30.04.2024 13:18

  Моркови - превентива против многу болести

  Морковите се одличен извор на бетакаротен, растителни влакна, витамин К, калиум и антиоксиданти. Крцкав, вкусен и високонутритивен. Морковот главно се состои од вода и јаглехидрати.

 • Здравје 26.04.2024 21:39

  Боранија - здрав зеленчук

  Боранијата е многу хранлив и здрав зеленчук. Спаѓа во групата на мешункаст зеленчук. По потекло е од Мексико. За народите на старите цивилизации, покрај пченката и тиквата, боранијата била главна храна.

 • Сцена 26.04.2024 11:03

  „Рефлексии“ – мултимедијална изложба во рамките на Танц Фест 2024

  Денес, со почеток во 20:00 часот во Национална Галерија На Македонија – Мала Станица, ќе биде отворена мултимедијалната изложба „Рефлексии“.

 • Сцена 25.04.2024 14:28

  Недовршениот портрет на Густав Климт продаден за 30 милиони евра

  „Портретот на госпоѓица Лизер“, сликан но недовршен од австрискиот сликар Густав Климт, вчера е продаден на аукција во Виена, за 30 милиони евра.

 • Здравје 23.04.2024 13:35

  Јадете наут за баланс на организмот

  Наутот или леблебијата содржи неколку клучни витамини и минерали кои имаат корист за здравјето на луѓето. Како и други мешунки како што се грав, грашок и леќа, наутот е ценет за неговата висока содржина на протеини и влакна.

Pages