Здравје

Блог вести

 • Здравје 13.03.2023 09:52

  Јајцата – мултивитамин на природата

  Јајцата се особено нутритивна храна, па затоа често се нарекуваат и мултивитамини на природата. Тие содржат антиоксиданти и хранливи материи кои се значајни за мозокот, а многу луѓе имаат недостаток од нив. Затоа јајцата се најнутритивната храна што постои.

 • Здравје 09.03.2023 19:55

  Кои витамини го одржуваат младешкиот изглед?

  Витамините се неопходни за една личност да одржува нормален живот. Тие ги регулираат сите процеси во телото, одговорни се за правилно функционирање на срцето и мускулно-скелетниот систем, одржување на младешката кожа, убавината на косата и ноктите.

 • Здравје 06.03.2023 12:50

  Најздравиот зачин куркума и неговите придобивки

  Куркумата е главна состојка на познатиот кари зачин, кој е сè повеќе и повеќе популарен поради убавиот вкус, но и поради многуте лековити својства кои ги поседува. Главната активна состојка на куркумата-куркуминот има моќни анти-инфламаторни и антиоксидантни ефекти.

 • Здравје 06.03.2023 12:06

  Витамини и минерали за подобар метаболизам

  Метаболизмот е процес што телото го користи за разградување на храната и хранливите материи, за да добие енергија и да поддржува различни функции. Метаболизмот е под влијание на она што го јадеме, вклучувајќи ги витамините и минералите.

 • Здравје 06.03.2023 11:53

  Неколку интересни факти за пармезанот

  Поимот пармезан дефинира цврсто италијанско сирење кое го освојува целиот свет со својот божествен вкус. Пармезанот се прави од кравјо млеко. Неговата текстура е зрнеста и густа, а специфичната боја е жолтеникава. Спаѓа во категоријата сирења со долг период на созревање.

 • Здравје 02.03.2023 19:49

  Јајцата како хранлива намирница и важен извор на протеини

  Ги сакате јајцата, но не знаете колку јајца дневно би смееле да јадете, некои луѓе пак ги избегнуваат жолчките и мислат дека со тоа прават добро нешто за своето здравје, а тоа и не е сосема вистина.

 • Здравје 28.02.2023 21:34

  Јогуртот е намирница вредна за восхит

  За појадок, меѓуоброк или десерт, збогатен со свежо или суво овошје или пак засладен со овошен сируп или мед, јогуртот е намирница вредна за восхит. Освен што е лесен и здрав дел од исхраната, тој овоможува многу бенефити за нашиот организам.

 • Здравје 28.02.2023 19:55

  Неколку интересни факти за јагодите

  Јагодите се овошје на коешто ретко кој може да му одолее. Покрај тоа што се вкусни, тие се и богат извор на витамини и минерали.

 • Здравје 27.02.2023 20:02

  Богатство на хранливи и здравствени придобивки кои се наоѓаат во кората

  Луѓето најчесто по лупењето на овошјата и зеленчуците, ја фрлаат кората како отпадок, не знаејќи дека всушност тие фрлаат богатство на хранливи и здравствени придобивки кои се наоѓаат во овие кори.

 • Здравје 27.02.2023 19:40

  Лукот освен како природен антибиотик, ефикасен и во слабеењето

  Истражувањата покажале дека лукот може да биде ефикасен во процесот на слабеење и неизбежна состојка на здравата исхрана. Лукот изобилува со витамини Б6 и Ц, како и со растителни влакна и калциум, поради што игра клучна улога во контролата на телесната тежина.

Pages