Здравје

Блог вести

 • Здравје 02.05.2023 13:37

  Црн бибер - зачин со многу здравствени придобивки

  Црниот бибер е одличен зачин со многу здравствени придобивки. Тој е главен извор на магнезиум, железо, витамин К и растителни влакна.

 • Здравје 01.05.2023 17:57

  Чај од коприва за подобрување на општата здравствена состојба

  Копривата изобилува со белковини, јаглени хидрати, масти, калциум, фосфор, железо, витамини Ц, А, Б2 и К, каротин и пантотенска киселина. За копривата често се вели дека, кога луѓето би сфатиле колку всушност таа корисна и лековита најверојатно во иднина би саделе само коприви.

 • Здравје 29.04.2023 16:12

  Колку се корисни и штетни бразилските ореви

  Бразилските ореви имаат многу корисни својства. Го намалува нивото на холестерол, го регулира згрутчувањето на крвта, ја подобрува интестиналната подвижност и го чисти телото од токсини и токсини.

 • Здравје 28.04.2023 10:36

  Морков - природен чистач на организмот

  Морковот е високонутритивна здрава намирница. Морковите се одличен извор на бетакаротен. Бета каротенот е всушност портокаловата боја на морковот. Моркови се многу корисни за телото поради цврстите резерви на калиум, фосфор, калциум и натриум.

 • Здравје 27.04.2023 12:03

  Црвена зелка-еликсир за здравје

  За зелката е одамна докажано колку е здрава и колку изобилува со витамин Ц, а црвената зелка е вистински дар од бога. Таа е еликсир за здравјето. Црвената зелка има многу витамини Ц, А и Б6.

 • Здравје 25.04.2023 09:13

  Исхрана за висок притисок

  Висок крвен притисок или хипертензија, е состојба кога ваквото притискање врз крвните садови е прекумерно, за време на подолг временски период. Притисокот подложи на промени во текот на денот, во зависност од нашите активности.

 • Здравје 24.04.2023 11:03

  Здравствени придобивки од консумирање на јагоди

  Вкусно овошје, богато со антиоксиданти кои можат да помогнат во подобрување на здравјето на срцето, намалување на холестеролот и намалување на крвниот притисок. Како одличен извор на калиум, јагодите помагаат за намалување на високиот крвен притисок.

 • Здравје 20.04.2023 15:24

  Рукола-природен чистач на крвта

  Руколата е ароматично растение кое, поради својот вкус, им дава посебен вкус на салатите и поволно делува на здравјето. Изобилува со лековити својства. За неа многумина велат дека лекува, подмладува и ги топи килограмите. 

 • Здравје 19.04.2023 19:13

  Тиквица - здрава, летна намирница

  Тиквичките содржат голем процент на вода и растителни влакна. Јадењето тиквички носи бројни позитивни ефекти врз здравјето меѓу кои и губењето на тежината. Редовното консумирање тиквички може да ни помогне да изгубиме тежина.

 • Здравје 18.04.2023 16:06

  Домат – вкусна и лековита намирница

  Доматот е намирница која во себе содржи многу малку масти, калории и холестерол, а обилува со витамини А и Ц, со бета каротин и минерали. Еден средно голем свеж домат има само 25 калории, а е одличен извор на витамини, минерали и други корисни и лековити состојки.

Pages