Здравје

Блог вести

 • Здравје 13.04.2023 11:56

  Ротквица - зеленчук што изобилува со многубројни витамини и минерали

  Ротквицата спаѓа во семејството зеленчуци под името „зелки“, заедно со брокулата, марулата, зелката и карфиолот. Ротквицата може да биде со бела, црвена, виолетова и црна боја и со цилиндрична, долгнавеста или кругла форма.

 • Здравје 11.04.2023 11:38

  Коприва - лек од природата

  Копривата е едно од најлековитите растенија, а како природен лек се користи уште од античките времиња, благодарение на нејзините антимикробни, антиоксидантни, диуретички, лаксативни и атстрингентни својства. Копривата е распространета насекаде.

 • Здравје 10.04.2023 10:24

  Жалфија - билка со широк распон на примена

  Листовите на оваа билка содржат многу минерали, магнезиум, калциум, витамин А, Ц и витамини од Б групата, есенцијални масла, танин.

 • Здравје 06.04.2023 11:13

  Бамја еден од најдобрите зеленчуци

  Во Ајурведа, бамјата се смета за сатвична храна, така што е една од најдобрите видови зеленчук што може да се консумира. Да не спомнуваме дека е одлично за сите три доши, така што секој може да има корист од неа.

 • Здравје 06.04.2023 11:07

  Здравствени придобивки од проќељот

  Прокељот се смета за зеленчук богат со антиоксиданти и протеини, но и со диетални влакна. Овој нискокалоричен зеленчук е вистинско чудо кога станува збор за хранливи материи.

 • Здравје 03.04.2023 10:57

  Маслинки - одличен извор на витамини и минерали

  Маслинките се едни од најмоќните антиоксиданти. Тие се одличен извор на витамини и минерали. Богати се со витамин Е, кој е одличен за чистење на организмот бидејќи е моќен антиоксидант.

 • Здравје 31.03.2023 09:58

  Сусам-семе на младоста и чувар на вашето здравје

  Сусамот, односно семето на сусамот, спаѓа во најстарите зачини кои се во употреба уште од 1.600 година п.н.е. Ова омилено и вкусно семе може да се употреби во најразлични видови на храна и печива, зеленчук, салата па дури и со риба.

 • Здравје 30.03.2023 11:20

  Здравствени придобивки од консумирање на јачмен

  Јачменот изобилува со незаситени масни киселини. Ги содржи витамините А, Д, Е и поголемо количество витамин Б12 (што е инаку ретко во растенија). Богат е со минерали, како калиум, магнезиум, цинк, железо, фосфор, кобалт, флуор и јод.

 • Здравје 29.03.2023 10:05

  Јаболко, чувар на вашето здравје

  Јаболката се извонредно овошје богато со витамин Ц, витамини од групата Б, калциум, калиум, фосфор, железо, магнезиум и цинк, но овој сочен плод содржи и многу антиоксиданти и растителни влакна кои дополнително го засилуваат одбранбениот систем на телото.

 • Здравје 27.03.2023 10:01

  Здравствени придобивки од овесот

  Овесот е цело зрно, научно наречено Avena sativa. Богат е со бета-глукан, кој се покажа во повеќе студии дека го намалува нивото на холестерол. Друг здравствен ефект што му се припишува на овесот е неговата способност да одржува здраво црево преку зголемување на фекалната содржина.

Pages