Здравје

Блог вести

 • Здравје 06.04.2023 11:13

  Бамја еден од најдобрите зеленчуци

  Во Ајурведа, бамјата се смета за сатвична храна, така што е една од најдобрите видови зеленчук што може да се консумира. Да не спомнуваме дека е одлично за сите три доши, така што секој може да има корист од неа.

 • Здравје 06.04.2023 11:07

  Здравствени придобивки од проќељот

  Прокељот се смета за зеленчук богат со антиоксиданти и протеини, но и со диетални влакна. Овој нискокалоричен зеленчук е вистинско чудо кога станува збор за хранливи материи.

 • Здравје 03.04.2023 10:57

  Маслинки - одличен извор на витамини и минерали

  Маслинките се едни од најмоќните антиоксиданти. Тие се одличен извор на витамини и минерали. Богати се со витамин Е, кој е одличен за чистење на организмот бидејќи е моќен антиоксидант.

 • Здравје 31.03.2023 09:58

  Сусам-семе на младоста и чувар на вашето здравје

  Сусамот, односно семето на сусамот, спаѓа во најстарите зачини кои се во употреба уште од 1.600 година п.н.е. Ова омилено и вкусно семе може да се употреби во најразлични видови на храна и печива, зеленчук, салата па дури и со риба.

 • Здравје 30.03.2023 11:20

  Здравствени придобивки од консумирање на јачмен

  Јачменот изобилува со незаситени масни киселини. Ги содржи витамините А, Д, Е и поголемо количество витамин Б12 (што е инаку ретко во растенија). Богат е со минерали, како калиум, магнезиум, цинк, железо, фосфор, кобалт, флуор и јод.

 • Здравје 29.03.2023 10:05

  Јаболко, чувар на вашето здравје

  Јаболката се извонредно овошје богато со витамин Ц, витамини од групата Б, калциум, калиум, фосфор, железо, магнезиум и цинк, но овој сочен плод содржи и многу антиоксиданти и растителни влакна кои дополнително го засилуваат одбранбениот систем на телото.

 • Здравје 27.03.2023 10:01

  Здравствени придобивки од овесот

  Овесот е цело зрно, научно наречено Avena sativa. Богат е со бета-глукан, кој се покажа во повеќе студии дека го намалува нивото на холестерол. Друг здравствен ефект што му се припишува на овесот е неговата способност да одржува здраво црево преку зголемување на фекалната содржина.

 • Здравје 27.03.2023 09:41

  Пролетни алергии

  Пролетните алергени почнуваат да се шират од дрвјата уште во раната пролет и траат до месец мај. Поленот од тревите, кој се јавува во почетокот на летото ) е силен алерген на кој се чувствителни голем број луѓе.

 • Здравје 23.03.2023 20:38

  Маџун-природен гроздов засладувач

  Природните лекови за подобрување на отпорноста на организмот се секогаш добредојдени. Последните години, меѓу народот се враќа популарноста на маџунот, целосно природен производ, кој се добива од гроздов сок на најквалитетните видови лоза.

 • Здравје 23.03.2023 09:32

  Сојата и нејзиното значење во исхраната

  Сојата е едно од најстарите култивирани растенија во  фамилијата на мешунки. Плодовите на ова уникатно растение содржат повеќе од 30% протеини, кои имаат најдобра комбинација на амино киселини. Сојата е богата со лековити и хранливи материи.

Pages