Формула 1

Блог вести

 • Формула 1 30.11.2015 14:29

  Имало кризи, но и добри времиња

  И порано било лошо,па станувало подобро,Формула 1 повторно е во криза ,но остануваат надежите дека нешто ќе се смени,дека можеби сега не најатрактивниот, но дефинитивно најскапиот спорт ќе се врати на старите патеки,односно ќе профилира нови кои ќе ја вратат неизвесноста,атрактивноста и пред се б

 • Формула 1 29.11.2015 17:17

  Росберг победник, Хамилтон шампион

  14-та победа во кариерата ,6-та и трета едноподруго сезонава- Росберг за прва пат го  освои Абу Даби, но 66-тата сезона мина под знакот на старо-новиот шампион Луис Хамилтон кој заврши втор на величенствената Јас Марина за 12-та еден - два победа на Мерцедес сезонава и потврда на доминацијата на

 • Формула 1 28.11.2015 16:53

  Росберг од пол ќе го гледа зајдисонцето во Абу Даби

  Ќе остане дилемата дали Росберг е толку супериорен на крајот на сезоната или Хамилтон опуштен по освојувањето на шампионската титула,но германецот одново трет пат едноподруго и 7-ми пат сезонава стигна до пол позиција оневозможувајќи го својот клупски колега од Мерцедес сезоната да ја заокружи со

 • Формула 1 27.11.2015 14:16

  Во квечерината на Абу Даби за крај

  По 9 месеци,18 трки во 18 земји и над 18.000 комплетирани кругови,66-тата сезона во формула 1 стигна до својата завршница.Последната рунда е на патеката што го отсликува спортот-футуристичката Јас Марина на која по 7-ми пат ќе се вози трката за големата награда на Абу Даби.Три пати низ кратката и

 • Формула 1 15.11.2015 19:32

  Триумф на Розберг пред Хамилтон

  Нико Розберг извозе маестрална трка во Бразил, зе 5-та победа сезонава и вкупно 13-та во кариерата.

 • Формула 1 30.10.2015 12:58

  Хамилтон е шампион, но Ф1 нуди уште предизвици

  Ако основната цел во Формула 1 е освојување на шампионскиот трон тогаш со втората последовна и вкупно трета титула во кариерата на Луис Хамилтон и конструкторската на Мерцедес сезоната е веќе завршена, но не и од аспект на унапредуваљње на болидите и битката за другите позиции во поредокот што пр

 • Формула 1 26.07.2015 17:11

  Трка за уживање

  Неверојатна, трка што одамна се нема случено во Формула 1,возбудлива,непредвидлива ,исполнета од почеток до крај и тоа онаму каде што најмалку се очекуваше, на Хунгароринг и на унгарското гран при.Два часа чиста битка,претекнувања, инциденти ,казни и победник од сето тоа Себастијан Фетел и Ферари

 • Формула 1 25.07.2015 15:47

  Хамилтон супериорен

  Луис Хамилтон е без конкуренција,барем таков е впечатокот по супериорно извозените квалификации во пресрет на трката за големата награда на Унгарија.

 • Формула 1 24.07.2015 13:47

  Уште Хунгароринг пред распустот

  Во очекување на летниот распуст, иако за најголемиот дел возачи и тимови ќе биде работен, Унгарското гранд при е 10-от предизвик во сезоната чија прва половина е под знакот на доминацијата на Мерцедес.

 • Формула 1 18.07.2015 19:16

  Ф1 остана без Бјанки

  По 9 месеци во кома почина Ф1 возачот Жил Бјанки. „Жил се бореше до самиот крај, како и секогаш, но денеска неговата борба заврши“-се вели во соопштението од неговото семејство.

Pages